Rozliczamy pierwszy kwartał w szpitalach

Lekarzowi pozostającemu w gotowości do świadczeń medycznych, który został wezwany do szpitala, płacimy jak za nadgodziny. W grafikach czasu tego nie zaliczamy jednak do godzin nadliczbowych

Publikacja: 25.04.2008 06:09

W jakich terminach należy wypłacać wynagrodzenie za dyżury medyczne, gotowość do wykonywania świadczeń medycznych, pracę w godzinach nadliczbowych lekarzowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Jak sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy?

– pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Stosując ustawę z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ), przedstawiamy to rozliczenie. Posługujemy się trzymiesięcznym grafikiem >patrz grafik. Od stycznia do końca marca 2008 r. lekarz wypracował w sumie 607 godzin.

U lekarzy oprócz normalnej pracy mogą wystąpić dodatkowo:

- dyżury medyczne (art. 32j ustawy o ZOZ),

- gotowość do udzielania świadczeń zdrowotnych (art. 32k ustawy o ZOZ),

- zwykłe godziny nadliczbowe wynikające z akcji ratowniczych czy szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 151

1

k.p.).

Zgodnie z ogólną zasadą w prawie pracy wynagrodzenie wypłacane jest co miesiąc. Zatem po każdym przepracowanym miesiącu lekarz powinien otrzymać je za wykonaną pracę zgodnie z art. 80 k.p. Podobnie będzie z dodatkami za dyżury (wynagradzanymi jak za godziny nadliczbowe). Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z 16 kwietnia wszystkie dodatki za dyżury musisz wypłacić lekarzowi co miesiąc. Nie ma tu znaczenia, czy pełniąc go przekroczył dobową, czy tygodniową normę czasu pracy.

Dyżury medyczne oraz praca wykonywana przez lekarza w razie wezwania go do szpitala w trakcie pełnienia przez niego gotowości do udzielania świadczeń medycznych powinny zostać wynagrodzone jak godziny nadliczbowe (art. 32k ust. 4 w związku z art. 32j ust. 4 ustawy o ZOZ). Praca ta nie stanowi jednak pracy w nadgodzinach, a więc wynagrodzenie za nią wypłacamy po każdym miesiącu, przyjmując fikcję, że czas dyżuru przekroczył tygodniową normę czasu pracy.

Lekarz pracujący od 7.25 do 15 pełnił dyżur po swojej pracy w środę przez trzy godziny oraz w wolną sobotę przez 12 godzin od 7 do 19. Za dyżur w środę powinien otrzymać wynagrodzenie jak za nadgodziny dobowe, czyli normalne wynagrodzenie z dodatkiem 50 proc. wynagrodzenia, a za dyżur w sobotę za 7 godz. 35 min normalne wynagrodzenie z dodatkiem 100 proc. za przekroczenie normy tygodniowej (bez względu na to, czy norma ta została faktycznie przekroczona), a za kolejne 4 godziny 25 minut – normalne wynagrodzenie z 50-proc. dodatkiem z powodu przekroczenia dobowej normy.

Taki sposób rozliczania dotyczy także pracy wykonywanej w tzw. gotowości do udzielania świadczeń medycznych, ale tylko za godziny faktycznie przepracowane. Za godziny gotowości spędzone w domu lekarz otrzyma tylko połowę swojej stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego (art. 32k ust. 2 i 3 ustawy o ZOZ).

Inaczej natomiast będzie przy klasycznych godzinach nadliczbowych. Te dzielimy na dobowe i tygodniowe, a płacimy za nie w różnych terminach. Za dobowe co miesiąc, a za tygodniowe dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, bo dopiero wtedy jesteśmy w stanie sprawdzić, czy doszło do przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy, która u lekarzy wynosi 37 godzin 55 minut.

W przedstawionym przykładzie co miesiąc należało zapłacić wynagrodzenie za dyżury medyczne, za gotowość do pracy oraz za nadgodziny dobowe. Na koniec kwartału natomiast trzeba sprawdzić, czy oprócz zrekompensowanych już wcześniej godzin dodatkowej pracy nie zostały jeszcze te niezrekompensowane, czyli czy nie doszło do przekroczenia normy tygodniowej.

Gdyby do obliczania przekroczenia tygodniowego przyjąć metodę preferowaną przez MPiPS, szpital nie musiałby płacić za przekroczenie normy tygodniowej. Według resortu święta przypadające w okresie rozliczeniowym powodują bowiem jedynie pomniejszenie wymiaru czasu pracy, ale nie zmniejszają normy czasu pracy. Ta w okresie rozliczeniowym od stycznia do końca marca 2008 r. będzie wyższa o 16 godzin (dwa święta: 1 stycznia Nowy Rok i 24 marca Poniedziałek Wielkanocny).

KROK 1. Liczymy nadgodziny dobowe, gotowość i dyżury

Biorąc pod uwagę podane zasady, pracę lekarza zatrudnionego tak jak w harmonogramie należy rozliczyć następująco:

1) w styczniu 2008 r.

- nadgodziny dobowe przypadające 18 stycznia – 2 godziny 25 minut – wynagrodzenie z dodatkiem 50-proc., chyba że przypadały w porze nocnej, wówczas ze 100-proc. i 20-proc. dodatkiem nocnym (kodeksowym – art. 151

8

k.p.),

- gotowość do świadczeń medycznych: 3, 9, 16, 23 i 30 stycznia – łącznie 19 godzin – 50 proc. stawki godzinowej,

- dyżur przypadający w trakcie gotowości do świadczeń medycznych: 9 i 23 stycznia – łącznie 6 godzin – wynagrodzenie jak za nadgodziny, tj. z dodatkiem 50-proc., chyba że praca ta przypadła w porze nocnej, wówczas z dodatkiem 100-proc. i 20-proc. za pracę w nocy.

2) w lutym 2008 r.

- nadgodziny dobowe z 6 lutego – 4 godziny 25 minut – wynagrodzenie z dodatkiem 50-proc. (chyba że przypadały w porze nocnej, wówczas z dodatkiem 100-proc. i 20-proc. za pracę w nocy),

- dyżur 2 i 16 lutego – łącznie 48 godzin – płatny jak za nadgodziny (tj. 7 godz. 35 min przekroczenie tygodniowe z dodatkiem 100-proc. + kolejne godziny przekroczenie dobowe z dodatkiem 50-proc. + godziny, które przypadną na porę nocną, ponownie z dodatkiem 100-proc. i 20-proc. za pracę w nocy),

- praca w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy 9 i 23 lutego, łącznie 16 godzin – wynagrodzenie w wysokości zwykłej stawki godzinowej.

3) w marcu 2008 r.

- nadgodziny dobowe przypadające 5 marca – 4 godziny 25 minut – wynagrodzenie z dodatkiem 50-proc. (chyba że przypadały w porze nocnej, wówczas z dodatkiem 100-proc. i 20-proc. za pracę w nocy),

- dyżur 8 i 29 marca – łącznie 48 godzin – płatny jak za nadgodziny (tj. 7 godzin 35 minut przekroczenie tygodniowe z dodatkiem 100-proc. + kolejne godziny przekroczenie dobowe z dodatkiem 50-proc. + godziny, które przypadną na porę nocną, ponownie z dodatkiem 100-proc. i 20-proc. za pracę w nocy).

KROK 2. Sprawdzamy przekroczenie normy tygodniowej

Dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, czyli na koniec marca 2008 r., szpital mógł ustalić, czy doszło do przekroczenia tygodniowej normy czasu. W tym celu należy ustalić faktycznie przepracowany czas w okresie rozliczeniowym:

- w styczniu (21 dni x 7 godzin 35 minut = 159 godzin 15 minut) + 10 godzin + 6 godzin = 175 godzin 15 minut,

- w lutym (20 dni x 7 godzin 35 minut = 151 godzin 40 minut) + 12 godzin + 16 godzin + 48 godzin = 227 godzin 40 minut,

- w marcu (19 dni x 7 godzin 35 minut) = 144 godzin 5 minut + 48 godzin + 12 godzin = 204 godzin 5 minut.

Suma: 175 godzin 15 minut + 227 godzin 40 minut + 204 godzin 5 minut = 607 godzin, tyle godzin faktycznie przepracował lekarz w pierwszym kwartale 2008 r.

KROK 3. Precyzujemy wyliczenia, ujmując różne godziny

Tu należy:

- od liczby faktycznie przepracowanych godzin, tj. 607 godzin, odjąć wymiar czasu pracy obowiązujący w okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń – marzec 2008 r., czyli 477 godzin 45 minut = 129 godzin 15 minut,

- uzyskany wynik pomniejszamy o nadgodziny dobowe, za które pracownik po zakończeniu każdego miesiąca okresu rozliczeniowego otrzymał wynagrodzenie wraz z dodatkiem:

129 godzin 15 minut – (2 godziny 25 minut + 4 godziny 25 minut + 4 godziny 25 minut) = 129 godzin 15 minut – 11 godzin 15 minut = 118 godzin,

- uzyskany wynik pomniejszamy o liczbę godzin dyżurów medycznych:118 godzin – (48 godzin + 48 godzin) = 118 godzin – 96 godzin = 22 godziny,

- uzyskany wynik pomniejszamy o liczbę godzin pracy wykonanej w ramach gotowości do świadczeń medycznych, traktowanych jako dyżur medyczny:22 godziny – 6 godzin = 16 godzin.

O 16 godzin została przekroczona przeciętna tygodniowa norma czasu pracy, za którą lekarz powinien otrzymać dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia wraz z pensją za marzec (art. 151

1

§ 2 k.p.). Ale ponieważ to przekroczenie jest skutkiem pracy medyka w dwie wolne soboty (9 i 23 lutego), po osiem godzin w każdą z nich, co do zasady pracownik powinien otrzymać w zamian dwa inne dni wolne od pracy do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym (art. 151

3

k.p.). Dopiero wtedy zostanie przywrócona reguła przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Mimo więc zapłacenia za taką pracę 100-proc. dodatku, w razie kontroli inspekcja pracy może potraktować takie działanie jako wykroczenie.

W jakich terminach należy wypłacać wynagrodzenie za dyżury medyczne, gotowość do wykonywania świadczeń medycznych, pracę w godzinach nadliczbowych lekarzowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Jak sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy?

– pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem