Reklama

Pacjenci pod lepszą ochroną

Resort zdrowia próbuje ocalić choć część reformy. Samorządy lekarskie chcą zmian, ale innych.

Publikacja: 20.01.2009 03:59

Utworzenie instytucji rzecznika praw pacjenta, dobrowolna akredytacja szpitali, uregulowanie pracy konsultantów krajowych – te zmiany mogą wejść w życie dzięki przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia ustawie wprowadzającej.

Są to najmniej kontrowersyjne przepisy z całego pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez rząd rok temu. Prezydent, wetując ustawy zdrowotne pod koniec listopada ubiegłego roku, tych zapisów nie kwestionował.

– Mamy nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy ustawę uchwali Sejm – mówi Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Najważniejszy spośród wprowadzanych przepisów – o rzeczniku praw pacjenta – to spełnienie wyborczych obietnic Platformy Obywatelskiej. Obecnie istniejące biuro praw pacjenta przy resorcie zdrowia ma zostać przekształcone w niezależną instytucję.

[wyimek]Zdaniem lekarzy tworzenie nowych instytucji nie poprawi sytuacji chorych[/wyimek]

W jednym akcie prawnym zebrano też większość uprawnień, które mają chorzy już w tej chwili: np. prawo do informacji o swoim stanie zdrowia, prawo wglądu do dokumentacji medycznej czy zwołania konsylium lekarskiego.

Reklama
Reklama

– Znacznie ułatwi to chorym poruszanie się po systemie ochrony zdrowia. W tej chwili pacjenci nie zawsze wiedzą, jakie są ich prawa. Teraz wszystkie zostaną zgromadzone w jednym miejscu, nie trzeba ich będzie szukać po różnych ustawach – tłumaczy Gołąb.

Ale nowym przepisom są zdecydowanie przeciwne samorządy lekarskie. – Dla pacjenta nie mają one najmniejszego znaczenia, bo do obecnie obowiązujących praw nic nie zostało dodane. Od tworzenia nowych urzędów sytuacja pacjentów się nie poprawi – dziwi się legislacyjnym ruchom Tomasz Korkosz, rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zdaniem lekarzy warto uregulować natomiast np. prawo do ochrony ludzkiego genomu albo pozwolić, by pacjenci określali, jakie terapie wobec nich wolno stosować lekarzom.

– Środowisko lekarzy i pacjentów popiera też stworzenie systemu, który pozwalałby łatwiej, bez procesu sądowego, wypłacać odszkodowania za niektóre błędy medyczne – mówi Korkosz.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że będzie pracować nad takimi rozwiązaniami i może wprowadzić je właśnie do ustawy o prawach pacjenta.

Ochrona zdrowia
Prezydent staje po stronie pracowników ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Premier ociepla wizerunek w temacie ochrony zdrowia. Prezydent odpuszcza weto
Ochrona zdrowia
Lewica chce likwidacji składki zdrowotnej. Proponuje nowy podatek
Ochrona zdrowia
Zespół Trójstronny. Do końca roku zmian ws. podwyżek nie będzie
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Ochrona zdrowia
Rośnie sprzeciw wobec nowelizacji ustawy antynikotynowej
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama