– W skrajnych przypadkach nawet 80 proc. osób zgłaszających się na pogotowie nie wymaga pilnej interwencji – mówi Jacek Jezierski, prezes NIK.
Izba zbadała, jak działa w Polsce system ratownictwa medycznego. I doszła do wniosku, że pogotowie coraz częściej wyręcza lekarzy rodzinnych, specjalistów i ambulatoria. Tam idą pacjenci, gdy nie mają szans na szybką wizytę u specjalisty czy zrobienie badań.
Kontrolerzy sprawdzili, że nawet ośmiu na dziesięciu pacjentów oddziałów ratunkowych to osoby, które powinny otrzymać pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznej lub nocnej i świątecznej pomocy doraźnej.
Przykłady: w Szpitalu Bielańskim w Warszawie na ok. 160 osób przyjmowanych dziennie świadczeń ratowniczych wymagało 40. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie co trzeci przyjęty pacjent nie wymagał stosowania żadnych procedur ratowniczych. Rekordzistą – jak ustaliła Izba – jest oddział ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Aż 80 proc. przyjętych i zdiagnozowanych pacjentów nie powinno tu w ogóle trafić.
Inny sposób na szybką pomoc lekarską to wezwanie karetki pogotowia. Często – jak wynika z kontroli – nieuzasadnione. – Są zgłoszenia na wyrost. Np. ktoś sugeruje zapalenie płuc i problem z oddychaniem, a na miejscu okazuje się, że to infekcja z gorączką – mówi „Rz" lekarz ze Śląska.