Jak przebiega choroba Parkinsona i co oznacza jej zaawansowana postać?
Jarosław Sławek:
Choroba Parkinsona, jak każda zwyrodnieniowa choroba mózgu, ma charakter postępujący. Początkowo dochodzi do spowolnienia ruchów, zachwiania równowagi, sztywności mięśni oraz u około 70 proc. chorych charakterystycznego drżenia. W tym pierwszym okresie leczenie polega na podawaniu leków, które wyrównują niedobór substancji chemicznej w mózgu, jaką jest dopamina (tzw. leczenie dopaminergiczne). Choroba Parkinsona jest jedną z niewielu chorób zwyrodnieniowych mózgu, którą przez długi czas możemy naprawdę skutecznie leczyć! Ten dobry okres trwa jednak zaledwie kilka lat
– chociaż jest to zależne od wielu czynników i nie każdy choruje tak samo. Z czasem przychodzi jednak pogorszenie sprawności ruchowej, dawki leków trzeba zwiększać, a mimo to działają one krócej niż na początku choroby, a nawet kiedy działają, mogą powodować takie objawy jak ruchy dodatkowe, o charakterze tanecznym, pląsającym, zwane dyskinezami.
W końcu w pewnym momencie leki doustne przestają działać, a pacjent zamyka się w swoim mieszkaniu, jest unieruchomiony, sprawny tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, a do tego takie okresy są zupełnie nieprzewidywalne. Często na tym etapie dochodzi do upadków i złamań, spadków ciśnienia, kłopotów ze snem, zaburzeń nastroju, problemów z oddawaniem moczu.