Cierpisz na bezsenność? Problemem mogą być jelita

Odpowiednio dobrane probiotyki mogą pomóc rozwiązać problem chorych jelit, ale także zaradzić kłopotom ze snem.

Publikacja: 23.03.2023 13:24

Cierpisz na bezsenność? Problemem mogą być jelita

Foto: Adobe stock

Na problemy ze snem skarży się coraz więcej osób. To męczące, więc szukają sposobu na rozwiązanie tego problemu – zmieniają wieczorne rytuały, radzą się specjalisty, sięgają po środki ułatwiające zasypianie. Ale często przyczyną też problemem mogą być choroby jelit, do których przyczynia się nie tylko stres i zła dieta, ale też… zaburzenia snu. I koło się zamyka.

Światło, stres i brzuch

Organizm w ciągu dnia produkuje adenozynę. To związek chemiczny, którego ilość wzrasta wraz z godzinami spędzanymi „na nogach”. To tzw. „miernik zmęczenia” , a efektem jego nagromadzenia jest senność. To jasny sygnał od organizmu, że czas odpocząć. Sen  oczyszcza cały system z adenozyny i stąd przypływ sił po przebudzeniu.  

Na trudności związane z zasypianiem, przebudzaniem się w nocy lub zbyt wczesnym budzeniem skarży się obecnie prawie 40 proc. Polaków. Jeszcze do niedawna problem bezsenności dotyczył głównie ludzi starszych. Obecnie doświadcza go prawie połowa Polaków w każdym wieku – pokazuje sondaż przeprowadzony przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl. Więcej niż co piąty ankietowany winą za to obarcza stres.

Zdrowy sen budują trzy filary - są to długość snu, jego jakość i regularność. Większość dorosłych potrzebuje spać 7-9 godzin dziennie. Jest to jednak sprawa indywidualna i zależna w dużej mierze od wieku (starsze osoby potrzebują mniej snu).

Zasypianie utrudnia przede wszystkim światło – zwłaszcza nadmiar niebieskiego sztucznego światła i niedobór światła słonecznego. Obecny tryb życia powoduje zaburza wydzielanie melatoniny i zaburzenie rytmu dnia. Ekspozycja na oświetlenie pokojowe tuż przed pójściem spać może skrócić czas działania melatoniny nawet o 90 minut, a spanie przy świetle może zmniejszyć jej wydzielanie nawet o 50 proc.

Ale znaczenie może mieć także mikrobiom jelit. Zbyt krótki odpoczynek po całym dniu i zachwiany rytm dobowy skutkują gorszym funkcjonowaniem całego organizmu, w tym także pogorszeniem się stanu mikrobioty jelitowej. Jelita ściśle współpracują z układem nerwowym, który przecież odpowiada za sen - odpowiedni skład bakterii jelitowych pozwala na prawidłowe wydzielanie neurotransmiterów i neuromodulatorów, np. serotoniny czy melatoniny. Wiele z tych substancji może bezpośrednio wpływać na nasze samopoczucie i lepszy sen. 

Jak pomóc jelitom?

Coraz częściej mówi się o tym, że wsparciem dla jelit są odpowiednie probiotyki, po które powinno się sięgać nie tylko w czasie antybiotykoterapii. Według definicji WHO probiotyki to preparaty lub produkty żywnościowe zawierające pojedyncze lub mieszane hodowle żywych drobnoustrojów, które wywierają korzystny efekt na zdrowie, jeżeli zostały podane w odpowiedniej ilości.

- Każdy z nas ma w jelitach około 2 kg bakterii, które zapewniają nam dobry nastrój, hamują stany zapalne czy wpływają na skórę. Probiotyk to taka żywa bakteria bądź żywe bakterie, którymi uzupełniamy swoją florę jelitową  – mówi dr Patrycja Szachta,  specjalistka zajmująca się badaniem flory jelitowej, dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym Vitaimmun, w nagraniu zamieszczonym na Instagramie Anny Lewandowskiej, influencerki i propagatorki zdrowego stylu życia. – Dobrze dobrana probiotykoterapia może być skuteczna jeżeli mamy problemy z nastrojem, ze snem, skórą czy jelitami, chorobami z autoagresji jak Hashimoto. To wszystko można próbować poprawiać probiotykami. Pod warunkiem, że są one odpowiednio dobrane  - dodaje ekspertka. I podkreśla, że probiotyk to tylko jeden element pracy z mikroflorą, bo nie można ominąć w tym wszystkim odpowiednio zbilansowanej diety, która odżywia bakterie jelitowe. – Bez tego nawet najlepszy probiotyk nie pomoże – mówi Patrycja Szachta.

Jak dobrać odpowiednie probiotyki? Na rynku jest dostępnych wiele ich rodzajów, ale nie wszystkie będą odpowiednie dla danego człowieka. I czasami, zamiast pomóc, mogą pogłębiać dolegliwości. Dlatego kupując probiotyki należy koniecznie sprawdzić na opakowaniu jakie zawierają szczepy. I dowiedzieć się, jakie efekty przynosi ich stosowanie. Lepsze efekty są wtedy, gdy dobranie probiotyków poprzedzone są badaniami flory bakteryjnej i suplementowanie dokładnie tego, co jest zbieżne z bakteriami żyjącymi w układzie pokarmowym. – Takie badania przydają się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z konkretnymi dolegliwościami zdrowotnymi – mówi Szachta.  

Szachta podkreśla też, że za probiotyki nie można uważać kiszonek. - Probiotyk to jest dokładnie to co my mamy w jelicie, czyli my w jelicie mamy swoje żywe bakterie i inne żyjątka, inne mikroby, natomiast probiotyk to też bakterie wyizolowane z ludzkiego przewodu pokarmowego – mówi ekspertka. I dodaje, że kiszonki, fermentowane produkty mleczne są bardzo istotnymi elementami w diecie, o ile oczywiście możemy spożywać te produkty z uwagi na brak alergii.  - To jest żywe jedzenie, które rzeczywiście wspomaga nasz organizm. Jednak minimalna dawka preparatów probiotycznych, aby była skuteczna, to jest to 10 do potęgi 9 jednostek tworzących kolonie. Tylko niewielka ilość, około 1/100 tej wyjściowej ilości bakterii probiotyku dojdzie do jelita grubego.Utworzenia takiej koncentracji bakterii w kapuście kiszonej, w ogórkach czy w jogurtach jest niemożliwe. Kiedyś przeliczono, że musielibyśmy spożyć około 8 kg jogurtu żeby odpowiednia ilość bakterii doszło do jelita grubego. A probiotykoterapia bazuje na suplementach które są specjalnie ku temu przygotowane – podsumowuje Szachta.

Na problemy ze snem skarży się coraz więcej osób. To męczące, więc szukają sposobu na rozwiązanie tego problemu – zmieniają wieczorne rytuały, radzą się specjalisty, sięgają po środki ułatwiające zasypianie. Ale często przyczyną też problemem mogą być choroby jelit, do których przyczynia się nie tylko stres i zła dieta, ale też… zaburzenia snu. I koło się zamyka.

Światło, stres i brzuch

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień