Wiertłem w dno, czyli tajemnice oceanu

Francuscy naukowcy uzyskali najdłuższy na świecie rdzeń z podwodnego odwiertu. Ma pomóc w przewidywaniu zmian klimatycznych.

Aktualizacja: 23.06.2019 12:10 Publikacja: 20.06.2019 18:36

Wiertłem w dno, czyli tajemnice oceanu

Foto: Materiały Prasowe

Ocean Południowy to z powodu potężnych fal i porywistych wiatrów jeden z najmniej dostępnych rejonów świata. Prawie nie pływają tam statki handlowe ani okręty wojenne, żeglarze zapuszczają się sporadycznie i zawsze jest to wyczyn ekstremalny. Podobnie naukowcy. Dlatego Ocean Południowy wciąż skrywa tajemnice dotyczące przeszłości geologicznej, klimatycznej i biologicznej naszej planety.

Właśnie spod dna tego akwenu pochodzi odwiert skatalogowany pod numerem MD 19-3581. Ma długość 89,73 m. Uzyskano go w pobliżu Wysp Crozeta (część Francuskich Terytoriów Południowych). Poprzedni rekordzista, wydobyty w 2002 roku w Zatoce Kalifornijskiej, miał 64 m. Oba dokonania dzieli 17 lat, ale zrealizowano je z pokładu tego samego statku „Marion Dufresne", który wchodzi w skład Flotte Oceanographique Francaise (FOF), grupy badawczej utworzonej w 2018 roku.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji