Dwa pociągi wodorowe, zbudowane przez francuską firmę Alstom, wyruszyły w poniedziałek w swoje dziewicze podróże między północnoniemieckimi miastami Buxtehude, Bremerhaven i Cuxhaven.

W zbiornikach, znajdujących się na górze składu, znajdują się wodór i tlen, które po połączeniu wytwarzają energię elektryczną. Rezerwy paliwa są wystarczająco duże, aby pociąg mógł przejechać ponad tysiąc kilometrów. A już w zupełności wystarczają, by skład mógł podróżować na obecnej stukilometrowej trasie.

Pociągi mogą się rozpędzić do maksymalnej prędkości 140 km na godzinę. Są bardzo ciche, w porównaniu z lokomotywami spalinowymi, a co najważniejsze, nie powodują emisji nieczystości do atmosfery.

- To rewolucja dla Alstomu i dla przyszłości mobilności Pierwszy na świecie pociąg z ogniwami wodorowymi wchodzi do obsługi pasażerów i jest gotowy do seryjnej produkcji - powiedział Henri Poupart-Lafarge, dyrektor generalny Alstom. - To innowacja, która wynika z francusko-niemieckiej zespołowej pracy i stanowi przykład udanej współpracy transgranicznej - dodał.

Dolna Saksonia planuje wprowadzić kolejne 14 pociągów wodorowych do końca 2021 roku. Ma ją to kosztować 81 milionów euro.

Bernd Althusmann, minister transportu, powiedział, że szczególnie sensowne jest wprowadzanie takich pociągów na liniach, gdzie nieopłacalna jest inwestycja w zasilanie napowietrzne.

- Udowodnienie funkcjonalności technologii ogniw paliwowych w codziennej eksploatacji wyznaczy kierunek dla transportu kolejowego, który w przyszłości będzie w dużej mierze obsługiwany w sposób przyjazny dla klimatu i wolny od emisji - stwierdził.