Roboty w służbie antyterrorystów

Proteus – polski system wspierający działania antykryzysowe – ma być skutecznym narzędziem służb ratowniczych

Publikacja: 01.07.2011 00:00

Najmniejszy z robotów Proteusa

Najmniejszy z robotów Proteusa

Foto: materiały prasowe

Będzie równie skuteczny w akcji ratowniczej, kiedy zawali się dach budynku, podczas pożaru lasu, jak w sytuacji, gdy na stacji metra ktoś podłoży bombę pod ławką. Zespół z wielu ośrodków badawczych w kraju pracuje nad prototypem takiego systemu. Ma być gotowy do prób w 2013 roku. Budżet programu to 68,5 mln zł.

– Proteus ma za zadanie integrować działania policji, pomóc w rozbrajaniu ładunków, ewakuacji ludności, w działaniach pirotechników, jak i koordynacji akcji straży pożarnej, kiedy jest zagrożenie skażeniem chemicznym – powiedział „Rz" Paweł Wojtkiewicz z Biura Projektów Kluczowych Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. – Opracowywany jest wyłącznie przez polskich specjalistów. Dotychczas z takich systemów korzystały armie dużych krajów USA, Francji, Niemiec. My natomiast oferujemy cały system do zastosowań cywilnych.

Nową jakość w walce z zagrożeniami ma zapewnić mobilność systemu z centrum dowodzenia umieszczonego na podwoziu samochodu ciężarowego.

– To mózg całego systemu – wyjaśnia Wojtkiewicz. – Tam spływać będą dane zebrane przez czujniki czy kamery robotów lub samolotu bezzałogowego (jest częścią systemu).

– W wozie dowodzenia analitycy za pomocą oprogramowania, nad którym pracujemy, przeanalizują te dane. Przetworzą informacje i przygotują dane dla sztabu dowodzenia, który może siedzieć z tyłu samochodu – wyjaśnia Wojtkiewicz.

W skład systemu wejdą trzy nowoczesne roboty różnej wielkości oraz mobilne centrum ich sterowania umieszczone na podwoziu innego samochodu ciężarowego.

 

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji