Powszechne uwłaszczenie nie zablokuje obrotu mieszkaniami - zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Nie cztery miesiące, lecz 30 dni będzie się czekać na zaświadczenie o przekształceniu użytkowania.

Aktualizacja: 05.11.2018 05:16 Publikacja: 04.11.2018 16:58

Powszechne uwłaszczenie nie zablokuje obrotu mieszkaniami - zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Foto: Fotolia.com

Na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów oczekuje projekt zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Przy okazji znowelizuje on także ustawę dotyczącą powszechnego uwłaszczenia pod mieszkaniówką. „Rzeczpospolita" dotarła do założeń projektu.

Zmiany pod Mieszkanie+

Dokument przede wszystkim finalizuje legislacyjne instrumentarium mające posłużyć sprawniejszemu realizowaniu programu Mieszkanie+. Cel jest taki, by KZN nie był tylko bankiem ziemi, ale stał się aktywnym graczem na rynku nieruchomości. Stąd wzięły się rozwiązania umożliwiające mu nawiązywanie współpracy ze spółkami prawa handlowego, do których KZN będzie mógł wnosić swoje nieruchomości.

Projekt wieści również koniec idei czynszów regulowanych. W budynkach wzniesionych na gruntach należących do zasobu kwota komornego ma być indywidualnie kalkulowana – uwzględniając specyfikę danego obiektu.

Czytaj także:

Przekształcenie we własność zamrozi transakcje

Uwłaszczenie prawa użytkowania wieczystego pod blokami

Będą niespodzianki przy sprzedaży nieruchomości

W ocenie odpowiedzialnego za projekt resortu inwestycji i rozwoju takie regulacje mają zagwarantować, że współpraca z KZN będzie się cieszyć wśród deweloperów zainteresowaniem. Co więcej, KZN ma zyskać uprawnienia do pozyskiwania terenów również od spółek Skarbu Państwa oraz instytutów badawczych (cena za nie ma być uzgadniana z prezesem KZN; w razie braku porozumienia decyzja ma należeć do wojewody).

Na zmianach zyskają także użytkownicy wieczyści, którzy myśleli o sprzedaży swoich mieszkań czy domów w nowym roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami są zmuszeni wstrzymać się z transakcją nawet o kilka miesięcy.

Nowe zaświadczenie

Wszystko przez to, że choć do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność ma dojść z mocy prawa już 1 stycznia 2019 r., to potwierdzeniem tej zmiany ma być specjalne zaświadczenie. Na jego wydanie samorządom ustawodawca dał 12 miesięcy (albo cztery – jeśli zostanie złożony wniosek).

Projekt zakłada natomiast, że przed wydaniem indywidualnego zaświadczenia wydawane będzie zaświadczenia dla całego uwłaszczonego gruntu. Na jego sporządzenie samorządy dostaną zaś 30 dni.

– Zaproponowana zmiana to krok w dobrym kierunku, gdyż organy miałyby olbrzymi problem z wydaniem w krótkim terminie zaświadczeń o przekształceniu, których elementem byłaby także informacja dotycząca wysokości i sposobu uiszczenia opłaty przekształceniowej. Opisywane zaświadczenie nie posiada natomiast tych elementów – komentuje Joanna Sebzda-Załuska, radca prawny, partner w kancelarii GWW Grynhoff i Partnerzy.

Pomoc publiczna

Jak jednak podkreśla, pojawia się pytanie o praktykę i o to, jak do sprzedaży mieszkań o nieustalonej opłacie przekształceniowej podchodzić będą notariusze.

Ustawa zmienia również procedurę przekształcenia we własność lokali znajdujących się w inwestycjach deweloperskich, które zasiedlane będą po 1 stycznia 2019 r. Dziś przepisy mówią, że o przekształceniu decyduje moment przekazania budynku do użytkowania. Rodzi to uzasadnione pytania, czy w ten sposób deweloperzy stają się beneficjentami pomocy publicznej. Stąd pomysł, aby w przypadku rynku pierwotnego do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dochodziło z chwilą wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności ostatniego sprzedawanego lokalu.

– Takie rozwiązanie sprawia, że to nabywcy lokali w budynkach wielorodzinnych stają się zarówno ekonomicznie, jak i formalnie beneficjentami pomocy publicznej – wskazuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Zastrzega jednak, że nie oznacza to, iż klienci deweloperów będą musieli wnosić jakieś dodatkowe opłaty.

Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju

W Polsce powstaje ok. 150 tys. mieszkań rocznie. To za mało. Odpowiedzią jest program Mieszkanie+. Zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości to jeden z ostatnich elementów, które pozwolą na jego kompleksową realizację. Obowiązująca już tzw. specustawa mieszkaniowa umożliwia szybsze wznoszenie budynków wielorodzinnych, uruchomiła też pod budownictwo mieszkaniowe tereny dotąd zablokowane, a atrakcyjnie położone (np. pokolejowe), dzięki ustawie o dopłatach do czynszów rodziny mogą otrzymać nawet kilkaset złotych wsparcia, ustawa uwłaszczeniowa zerwała natomiast z quasi-własnością. Zmiana w KZN pozwoli państwu stać się aktywnym uczestnikiem rynku deweloperskiego i budować – we współpracy z profesjonalistami – mieszkania konkurencyjne cenowo. Za sprawą będącej już w Sejmie ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości będzie można zarabiać na wynajmie mieszkań, nie będąc ich właścicielem.

W pracach nie zapominamy też o lokalach dla najbiedniejszych. Budownictwo komunalne otrzyma zastrzyk gotówki.

Na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów oczekuje projekt zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Przy okazji znowelizuje on także ustawę dotyczącą powszechnego uwłaszczenia pod mieszkaniówką. „Rzeczpospolita" dotarła do założeń projektu.

Zmiany pod Mieszkanie+

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
Sądy i trybunały
Bodnar zdegraduje sędziów? Tzw. "neosędziowie" zostaną cofnięci do roli asystentów
Sądy i trybunały
Rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej SN? Adam Bodnar: absolutnie
Podatki
Afera paragonowa. Kontrolerów można nie lubić, ale nie wolno im przeszkadzać
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań