Droga do własnego domu jest często długa i wyboista, na co zwraca uwagę Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium, autorka raportu o rynku domów w aglomeracjach warszawskiej, poznańskiej i krakowskiej.
Analizie poddano nie tylko zmianę cen budynków i transakcje zawierane na rynku pierwotnym i wtórnym, lecz także średnie koszty budowy domu o powierzchni 150 mkw. oraz ceny działek budowlanych o powierzchni 1 tys. mkw.
– Korzyści samodzielnej budowy to dowolność w wyborze projektu i lokalizacji – wskazuje Anna Karaś.
Tournée po urzędach
Ale stawianie domu to też ogromne wyzwanie. Znalezienie odpowiedniej parceli to dopiero początek. – Potem czeka nas nadzorowanie budowy, dużo papierkowej roboty, uzyskanie odpowiednich zezwoleń, tournée po urzędach – wskazuje ekspertka Cenatorium. Czy to się opłaca? Ile można zaoszczędzić?
Jak mówi Anna Karaś, koszt budowy domu zależy m.in. od lokalizacji, projektu architektonicznego. – W przypadku najpopularniejszych rozwiązań na koniec IV kw. 2019 koszt ten wahał się od ok. 3,2 do 3,8 tys. zł za metr – podaje. – Uwzględniając różnice lokalne w koszcie wytworzenia obliczyliśmy, że wybudowanie ok. 150-metrowego domu w aglomeracji warszawskiej kosztuje od 426 do 610 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu działki. Tu rozbieżność cen jest znacznie większa – podkreśla.