Po 31 lipca zmieniły się zasady przekształcania lokatorskich oraz własnościowych mieszkań spółdzielczych. Można wykupić je na bardzo atrakcyjnych warunkach.
Wielu spółdzielców skorzystało już z tej okazji. Są teraz właścicielami i zastanawiają się, co dalej, zwłaszcza ci, którzy nie są zadowoleni ze swojej dotychczasowej spółdzielni. Mają dwie możliwości.
Swoją nieruchomością mogą zarządzać w ramach wspólnoty mieszkaniowej lub też doprowadzić do podziału spółdzielni na mniejsze.
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w budynku (lub budynkach) położonym na terenie określonej nieruchomości. Dzieje się tak, kiedy żaden lokal nie należy już do spółdzielni. Nie ma przy tym znaczenia, czy ich właściciele są jeszcze członkami spółdzielni, czy już z członkostwa zrezygnowali.
Rządzą się wtedy ustawą o własności lokali. Pozwala im ona wybrać zarząd spośród osób fizycznych (także z grona właścicieli) lub powierzyć w formie aktu notarialnego osobie prawnej (np. towarzystwu budownictwa społecznego lub spółdzielni mieszkaniowej) albo osobie fizycznej. Jeżeli wspólnota zdecyduje się wybrać zarząd, to dodatkowo może zatrudnić typowego administratora (musi posiadać licencję zawodową). Będzie się on zajmował bieżącymi sprawami wspólnoty.