Czyje są lochy pod budynkiem wspólnoty

Czy wspólnota mieszkaniowa jest właścicielem dawnych lochów, które przebiegają m.in. pod jej budynkiem i do których jest wejście z tego budynku? Odpowiada Przemysław Kozdój, radca prawny, Allen & Overy A. Pędzich

Publikacja: 04.02.2008 00:49

Czy wspólnota mieszkaniowa jest właścicielem dawnych lochów, które przebiegają m.in. pod jej budynkiem i do których jest wejście z tego budynku? W aktach notarialnych nie jest napisane nic, co świadczyłoby o tym, że stanowią one część wspólną budynku. Czy należy je traktować jako odrębną część nieruchomości podziemnej, należącą np. do gminy? (Andrzej K.)

Odpowiada Przemysław Kozdój, radca prawny, Allen & Overy A. Pędzich

– Zgodnie z art. 143 kodeksu cywilnego własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią w granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu. Ustawodawca nie daje precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, jak głęboko kończy się własność nieruchomości, ale odsyła do kryteriów funkcjonalnych.

Z przedstawionego przez czytelnika opisu sytuacji wynika, że lochy mieszczą się pod budynkiem i że wejście do lochów zlokalizowane jest w budynku. W tej sytuacji można uznać, że lochy te funkcjonalnie są związane z budynkiem, i potraktować je jak część składową nieruchomości, tak jak zwykłe piwnice.

W budynku ustanowiono odrębną własność lokali mieszkalnych, a zatem sposób zarządzania tym budynkiem i całą nieruchomością uregulowany jest w ustawie o własności lokali. Jeżeli z poszczególnych umów o ustanowienie odrębnej własności lokali nie wynika, że intencją poprzedniego właściciela budynku było wyodrębnienie lochów jako samodzielnego lokalu użytkowego, należałoby traktować lochy jako część nieruchomości wspólnej.Nieruchomość wspólna należy do wszystkich właścicieli poszczególnych lokali tworzących wspólnotę, która może obejmować jeden lub więcej budynków. Z ustawy o własności lokali wynika, że właściciele lokali mogą pobierać pożytki z nieruchomości wspólnej (jako jej współwłaściciele). Możliwe jest wynajęcie lub wydzierżawienie lochów, jeśli pozwalają na to ich warunki techniczne.

Jeśli lochy byłyby uznane za zabytek, współwłaściciele zostaliby obciążeni obowiązkami wynikającymi z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Czytelnik nie informuje, dokąd prowadzą lochy. Gdyby lochy były podziemną drogą do jakiegoś zamku i gdyby uznać, że funkcjonalnie przynależą do tego zamku (na przykład jeśli byłyby tunelem technicznie niezależnym od konstrukcji budynku), to trzeba byłoby je uznać za część składową zamku. Należałoby się zastanowić, czy w takiej sytuacji korzystanie z lochów nie powinno być poprzedzone uzyskaniem zgody właścicieli nieruchomości, pod którymi lochy przebiegają. Być może konieczne byłoby ustanowienie stosownych służebności.

Przyjęte przez ustawodawcę funkcjonalne kryteria oceny, jak głęboko rozciąga się poszczególna nieruchomość, powodują, że w konkretnej sprawie rozstrzygnięcie, komu i w jaki sposób przysługują lochy, należy zostawić niezawisłemu sądowi.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne