Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji. Dotyczy on nowego rodzaju kredytu – z premią remontową. Zmienia także zasady przyznawania kredytu termomodernizacyjnego.
O kredyt remontowy będą mogły się starać spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe (jeżeli większość lokali należy do osób fizycznych) i właściciele budynków (osoby fizyczne). Można go będzie uzyskać tylko na remont budynków, w których są więcej niż dwa lokale, oraz oddanych do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r.
Według Ministerstwa Infrastruktury państwo nie bez powodu chce wspierać remonty tych właśnie budynków. Obecnie są one w najgorszym stanie technicznym i mają najniższy standard.
Kredyt będzie można otrzymać na remont budynku, wymianę okien, remont balkonów (nawet jeżeli służą tylko do użytku właścicieli poszczególnych mieszkań). Dostanie się go także na przebudowę domu, która spowoduje trwałe ulepszenie lub unowocześnienie. Pieniądze z niego będzie można przeznaczyć również na wyposażenie w instalacje i urządzenia wymagane dla nowych budynków w obowiązujących przepisach techniczno-budowlanych.
Projekt nie pozwala natomiast wykorzystać tego kredytu na remont mieszkań oraz na prace zwiększające powierzchnię użytkową domu. Nie otrzyma się go także, gdy nieruchomość była remontowana za pieniądze unijne – z jednym wszakże wyjątkiem. Dotyczy on wykorzystywania na rewitalizację środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.