Rachunki powiernicze mogą stanowić skuteczne narzędzie ograniczające finansowe ryzyko realizacji inwestycji, które – jak pokazała praktyka rynku mieszkaniowego – deweloperzy powszechnie przerzucają na nabywców mieszkań.

Rachunek powierniczy pozwala posiadaczowi rachunku (powiernikowi) na gromadzenie środków pieniężnych powierzonych mu przez osoby trzecie na podstawie odrębnej umowy, ale ich wypłatę powiernikowi uzależnia od spełnienia warunków określonych uprzednio w umowie rachunku powierniczego. Ponadto, jeśli środki zostaną powierzone powiernikowi na podstawie umowy deweloperskiej z datą pewną, w razie jego upadłości zostaną wyłączone z masy upadłości oraz spod ewentualnej egzekucji. Umożliwi to ochronę nabywcy mieszkania przed konsekwencjami niewypłacalności dewelopera.

Wprowadzenie obowiązku gromadzenia pieniędzy na zamkniętym rachunku powierniczym, w przypadku którego wypłata następuje dopiero z chwilą zakończenia inwestycji, zmusi deweloperów do kredytowania większej niż dotychczas części inwestycji. Fakt, iż część deweloperów ze względu na brak płynności finansowej nie uzyska kredytu, jest jedynie dodatkowym z punktu widzenia nabywców mieszkań pożądanym narzędziem weryfikującym finansową wiarygodność dewelopera.

W przypadku otwartego rachunku powierniczego bank wypłaci deweloperowi część środków z chwilą zakończenia poszczególnych etapów inwestycji. Rozwiązanie to pozwoli również na realną ochronę klientów, jeśli wprowadzone zostaną zmiany w prawie upadłościowym zobowiązujące syndyka masy upadłości do zakończenia inwestycji upadłego dewelopera.