[i][b]Odpowiada [b]Paweł Puch[/b], prawnik, serwis oferty.net:[/b][/i]
Wspólnotę mieszkaniową wobec osób trzecich, czyli także wykonawcy, reprezentuje zarząd. Należy więc zwrócić uwagę na powyższy problem zarządowi wspólnoty mieszkaniowej, bo to zarząd podpisał z wykonawcą umowę o roboty budowlane i sprawuje bezpośrednią kontrolę nad wykonaniem remontu budynku. Zarząd wspólnoty rzadko składa się z fachowców budowlanych, więc bardzo często przy wyborze materiałów zdaje się na wykonawcę mającego przecież w danej dziedzinie większą wiedzę i doświadczenie, a skupia się na kwestiach finansowych (aby zmieścić się w zaplanowanym budżecie opartym na wykonanym wcześniej kosztorysie).
Jednak na pewno rzeczowa analiza przedstawiona zarządowi, mieszcząca się w uzgodnionym kosztorysie, spowoduje wyciągnięcie przez zarząd spodziewanych przez pana wniosków. Musi mieć pan świadomość, że zarząd weźmie pana stanowisko pod uwagę, jeżeli użycie tych, a nie innych materiałów wynika z obiektywnych przesłanek i parametrów technicznych, a nie pana subiektywnego przekonania, że są one lepsze. Takie subiektywne przekonanie, niepoparte konkretnymi parametrami technicznymi materiałów, w tym wypadku nie będzie mieć znaczenia.
Jeżeli nie uda się panu do swoich racji przekonać zarząd, pozostają dwa wyjścia: albo pogodzić się z tym, z jakich materiałów zostanie wykonany remont, albo przekonać do swoich racji większość właścicieli (liczoną według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej). Wówczas można będzie doprowadzić do zwołania zebrania właścicieli i podjęcia uchwały, w której właściciele zobowiążą zarząd do wykonania remontu zgodnie z podaną w uchwale specyfikacją materiałów.