Sejm uchwalił nowelizację [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169949]ustawy z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych[/link]. Przewiduje ona wydłużenie do końca 2012 r. ważności przepisu zachęcającego kredytobiorców do wcześniejszej spłaty zadłużenia ciążącego na mieszkaniach spółdzielczych. Stare kredyty były zaciągane przez spółdzielnie (spłacają je osoby zajmujące mieszkania wybudowane za te pieniądze) pod koniec lat 80. i na początku 90. Szacuje się, że obciążonych jest nimi około 134 tys. lokali.

Osobom, które je spłacą wcześniej, PKO BP umorzy 70 proc. zadłużenia z tytułu odsetek wobec budżetu państwa. Będzie tak jednak pod warunkiem, że uregulują cały swój dług wobec banku wraz z odsetkami oraz 30 proc. odsetek należnych budżetowi. Zainteresowani będą mogli następnie wystąpić do spółdzielni o wykup lokalu na własność.

[b]Preferencyjne zasady spłaty kredytów są ważne tylko do końca tego roku. [/b]Przyjęta pod koniec tygodnia nowela ma to zmienić. Prawdopodobnie nie uda się jednak zakończyć prac legislacyjnych nad nią do 31 grudnia 2008 r. Weszłaby więc w życie na początku 2009 r. (jeżeli prezydent ją podpisze).Nie jest to jedyna propozycja zmian, która dotyczy tej ustawy. Swoją przygotował również rząd (jest po pierwszym czytaniu), ale w porównaniu z tą uchwaloną zawiera ona dużo więcej zmian i prace nad nią szybko się nie zakończą.

Jest również projekt posłów PiS, który idzie dużo dalej niż uchwalona nowela oraz rządowa propozycja. Ci chcą, żeby państwo umorzyło spółdzielniom całość pozostałego do spłaty zadłużenia, a nie tylko jego część. Prace nad ustawą utknęły w martwym punkcie.