Takimi okolicznościami nie będzie w szczególności brak uzyskania pozwolenia na budowę czy też decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Okoliczności powodujące możliwość niezawinionego przedłużenia realizacji inwestycji powinny zostać wpisane do dziennika budowy i potwierdzone przez nadzór budowlany. Tylko w takim przypadku kupujący będzie miał pewność, że przyczyny przedłużenia realizacji inwestycji podawane przez dewelopera w rzeczywistości wystąpiły i miały wpływ na terminowość prac budowlanych i administracyjnych, a nie stanowią wyłącznie prób zatajenia problemów finansowych dewelopera.
[b]Jak zabezpieczyć wpłaty, by nie przepadły w razie kłopotów firmy?[/b]
Najlepszym zabezpieczeniem wpłacanych na rzecz dewelopera środków finansowych jest możliwość ich wpłacania na specjalnie prowadzony na potrzeby inwestycji rachunek powierniczy. W sytuacji gdyby deweloper zbankrutował przed zakończeniem inwestycji i przeniesieniem na kupującego odrębnej własności lokalu, środki finansowe – w razie niemożliwości zakończenia inwestycji w trakcie postępowania upadłościowego – zostałyby zwrócone kupującemu. Tak nie musi być jednak zawsze. Stopień bezpieczeństwa zależy również od zasad prowadzenia rachunku powierniczego, określanych każdorazowo przez bank w odrębnej umowie rachunku powierniczego. Kupujący powinien zostać poinformowany o tych zasadach. Nie wszyscy deweloperzy proponują jednak tego rodzaju rozwiązania.
[b]W jaki sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi karami, jeśli zawieramy umowę z deweloperem, nie mając pewności, że bank udzieli nam kredytu?[/b]
Kupujący powinien zagwarantować sobie w umowie prawo odstąpienia od umowy i otrzymania zwrotu ewentualnie wpłaconej pierwszej raty, gdy bank odmówi mu finansowania. Należy jednak zaznaczyć, że wyrażenie zgody na takie postanowienie jest suwerenną decyzją dewelopera.
Trzeba wziąć pod uwagę, że brak dokonania pierwszej wpłaty – o ile umowa wyraźnie nie stanowi inaczej – nie powoduje wygaśnięcia umowy deweloperskiej. Brak płatności według ustalonego harmonogramu płatności spowoduje wyłącznie naliczanie odsetek ustawowych przez dewelopera za zwłokę w płatności. Swoje wynagrodzenie i naliczone odsetki deweloper będzie mógł skutecznie dochodzić przed sądem.