Dzięki semestrowi wyrównawczemu od października 2025 roku naukę na tym kierunku mogą rozpocząć również absolwenci studiów licencjackich, którzy nie posiadają tytułu inżyniera. Inicjatywa umożliwiająca studia w uczelni technicznej dla osób po studiach ekonomicznych czy humanistycznych to realna szansa na przekwalifikowanie się i rozpoczęcie pracy w jednej z najbardziej przyszłościowych branż.
Kierunek magisterski Space Technologies w AGH w Krakowie ruszył w marcu i od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem, a studenci kończą właśnie swój pierwszy semestr. – Zawsze interesowałem się kosmosem i inżynierią kosmiczną – rakietami, łazikami. Dlatego wybrałem ścieżkę Upstream. Jedną z obowiązkowych aktywności na studiach jest działalność w kole naukowym, gdzie pracujemy przy realnych projektach – mówi student Paweł Geras.
Space Technologies to studia w pełni prowadzone w języku angielskim, stworzone z myślą o osobach, które chcą rozwijać się w sektorze kosmicznym – niezależnie od tego, czy interesują się projektowaniem technologii, analizą i wykorzystywaniem danych satelitarnych, czy technologiami biomedycznymi. Studia są dostępne na Wydziale Technologii Kosmicznych – pierwszej takiej jednostce w Polsce.
Od października 2025 roku kierunek otwiera się szerzej – dzięki semestrowi wyrównawczemu na studia mogą zapisać się również osoby, które ukończyły studia licencjackie i nie posiadają tytułu inżyniera.
Czym jest semestr wyrównawczy?
Semestr wyrównawczy to dodatkowy semestr studiów magisterskich inżynierskich II stopnia, który umożliwia osobom po studiach licencjackich uzupełnienie brakujących kompetencji inżynierskich. Program dodatkowego semestru powstał z myślą o osobach, które chcą rozpocząć studia w obszarze technologii kosmicznych, ale nie miały wcześniej styczności z typowo inżynierskimi przedmiotami.
W gronie wykładowców znajdują się nie tylko specjaliści z AGH, ale również wykładowcy z zagranicznych uczelni, profesorowie wizytujący oraz eksperci związani z sektorem kosmicznym, np. z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) czy Indyjskiej Agencji Badań Kosmicznych (ISRO). Dzięki temu studenci uczą się w międzynarodowym środowisku, które odzwierciedla realia pracy w globalnym sektorze kosmicznym. Studia na tym kierunku, otwarte również dla kandydatów z zagranicy, oferują trzy specjalizacje: Upstream (technologie kosmiczne), Downstream (analiza danych z misji kosmicznych) oraz Biomedical (medycyna kosmiczna i systemy podtrzymywania życia). Dzięki aktywnej działalności kół naukowych oraz możliwości odbycia staży w firmach sektora kosmicznego studenci od pierwszego dnia nauki zdobywają praktyczne doświadczenie, rozwijając realne projekty – od satelitów po oprogramowanie wspierające misje kosmiczne.
Lista kierunków, które oferują opcję semestru wyrównawczego, obejmuje blisko 20 różnych kierunków. Prócz technologii kosmicznych studia na II stopniu można kontynuować po studiach licencjackich na kierunkach: energetyka, geośrodowisko miasta, informatyka – Data Science, inżynieria materiałowa czy technologia chemiczna.
Kandydaci startujący na studia II stopnia mają czas na rejestrację w systemie e-Rekrutacja miedzy 23 czerwca a 10 września 2025 roku. Szczegółowe informacje dotyczące oferty dostępne są na stronie: rekrutacja.agh.edu.pl.
Materiał Partnera