Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Krakowski Park Technologiczny wspólnie poprowadzą polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator. Celem będzie tworzenie rozwiązań technologicznych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności krajów sojuszu. Założenie jest takie, aby prace dotyczyły tzw. przełomowych technologii podwójnego zastosowania, czyli do celów zarówno cywilnych, jak i obronnych.
Jakie dziedziny nauki są w zainteresowaniu programu DIANA
Infrastrukturę badawczą i laboratoryjną zapewni AGH, a wsparcie biznesowe – Krakowski Park Technologiczny. Program DIANA wspiera wyłonione w konkursach start-upy i firmy z całego sojuszu. Mogą one otrzymywać granty oraz wsparcie wdrożenia w przemyśle nowych technologii w krajach NATO. Łączy on kompetencje naukowców, innowatorów oraz start-upów, pracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z sektorem wojskowym. W obszarze zainteresowań tego programu jest m.in. sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne, kwantowe, informacyjne i komunikacyjne oraz w dziedzinie energetyki, biotechnologii, nowych surowców i materiałów.
Czytaj więcej
Nie możemy pozwolić, by liderzy autorytarni mogli robić co chcą przy użyciu siły - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej.
– Poprzez systemowe wsparcie rozwoju i adaptacji innowacji technologicznych dual-use zwiększone mają zostać odporność i bezpieczeństwo, a także siła odstraszania sojuszu. Aktualnie po poszerzeniu listy podmiotów stowarzyszonych DIANA po trzech latach od powołania obejmuje przeszło 200 podmiotów, w tym 23 akceleratory. Decyzja NATO oznacza, że Polska stała się największym krajem na wschodniej flance, w którym zlokalizowany jest ośrodek wsparcia innowacji DIANA, a także biuro natowskiego funduszu inwestycyjnego NIF – mówi Izabela Albrycht, pełnomocnik rektora AGH ds. NATO DIANA.
Już teraz z podobną jednostką zlokalizowaną w Tallinie w Estonii współpracuje spółka Revobeam, powołana przez dwóch naukowców z Politechniki Gdańskiej. Zajmuje się ona pracami związanymi z dostarczaniem łączności bezprzewodowej dla okrętów i pojazdów bezzałogowych.