2) na podstawie art. 55 należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Ta procedura stosowana jest tylko w trzech, ściśle określonych w tym przepisie przypadkach.
Informację o tym, która procedura będzie w danym przypadku stosowana inwestor zwykle otrzymuje wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę.
Czytelniczka prawdopodobnie została zobowiązana przez Urząd Miasta do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania, na podstawie art. 71 prawa budowlanego. Przepis ten mówi, co należy rozumieć przez zmianę sposobu użytkowania. Jest to w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Ponieważ definicja zawiera wyrażenie „w szczególności” to oznacza, że organ może uznać za zmianę sposobu użytkowania także inne okoliczności niż wymienione.
Z definicji tej jasno wynika, że do zmiany sposobu użytkowania dojdzie nie tylko wtedy, gdy działalność zostanie podjęta, ale także wtedy, gdy zostanie zaniechana. Każde zatem podjęcie na nowo działalności, która może zmieniać bezpieczeństwo użytkowania, trzeba zgłosić na piśmie w starostwie albo urzędzie gminy (w miastach na prawach powiatu). Zgłoszenie najlepiej doręczyć nie później niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności. Tyle czasu ma bowiem organ na ustosunkowanie się do zgłoszenia. Jeśli po 30 dniach, licząc od dnia doręczenia zgłoszenia, organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, zgłaszający może rozpocząć planowaną działalność.
Niestety, w przepisach budowlanych nie zostało określone wprost, jak długo może trwać zaniechanie działalności, aby jej wznowienie w tym samym zakresie nie powodowało konieczności ponownego zgłaszania zmiany sposobu użytkowania. Czy np. wznowienie działalności solarium po 3-miesięcznej przerwie spowodowanej np. zwolnieniem lekarskim właściciela, powinno być zgłoszone w urzędzie gminy? Pewną wskazówką jest termin, w jakim może nastąpić zmiana sposobu użytkowania, gdy organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia. To 2 lata. Można zatem powiedzieć, że tyle czasu ważne jest stanowisko organu.
Trzeba jednak pamiętać, że to stanowisko dotyczy konkretnego zgłoszenia, konkretnego rodzaju działalności. Organy administracji budowlanej stoją na stanowisku, że osoba planująca działalność w lokalu nie zawsze jest w stanie stwierdzić, czy działalność ta zmieni warunki, o których mowa w art. 71 prawa budowlanego. Profil działalności jest wprawdzie ten sam, ale wystarczy, że zamiast łóżka do masażu w lokalu ma stanąć wanna do hydromasażu albo prowadzący działalność przewiduje zatrudnienie personelu, a już jest podstawa do uznania, że zajdzie zmiana sposobu użytkowania. Dlatego zdaniem wielu urzędników zgłoszenie powinno być dokonywane standardowo, na wszelki wypadek. Na szczęście zgłoszenie nie podlega opłacie skarbowej.