[srodtytul]Rozmowa z Pawłem Tońskim, partnerem, szefem grupy Real Estate w Accreo Taxand [/srodtytul]
[b]Rz: Czy w rozliczeniu rocznym można uwzględnić jeszcze tzw. dużą ulgę budowlaną, ulgę remontową (w tym wpłaty na fundusz remontowy), ulgę z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej czy ulgę odsetkową?[/b]
PAWEŁ TOŃSKI: Zasada praw nabytych zakłada, że podatnik, który rozpoczął rozliczać daną ulgę w roku jej obowiązywania, ma prawo kontynuować rozliczenie. Oznacza to, iż możliwe jest w dalszym ciągu odliczanie od podatku ulgi związanej z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, tzw. dużej ulgi mieszkaniowej (obie zniknęły z przepisów od 2002 r.), ulgi remontowej (usunięta od 2004 r.) oraz pomniejszenie podstawy opodatkowania (dochodu) o odsetki od kredytu mieszkaniowego (tzw. ulga odsetkowa obowiązująca do końca 2006 r.). Część z nazw tych ulg dla młodszych podatników brzmi dość egzotycznie, zniknęły bowiem z przepisów, zanim rozpoczęli oni płacenie podatku.
[b]Kiedy i pod jakimi warunkami możliwe jest skorzystanie z tych ulg?[/b]
Z dużej ulgi mieszkaniowej i ulgi remontowej w praktyce korzysta już znikoma liczba podatników – odliczenie jest możliwe, jeżeli wcześniej (odpowiednio do końca 2004 r. i do końca 2005 r.) podatnik poniósł wydatki i nabył uprawnienie do odliczenia określonej kwoty od podatku i dotychczas tej kwoty w całości nie odliczył z prostego powodu: deklarował zbyt mały podatek.