Syn zwróci bonifikatę gdy sprzeda lokal od ojca

Nadleśniczy będą powoływani w drodze konkursu. Plan urządzenia lasu będzie można przygotować na mniej niż dziesięć lat

Publikacja: 30.03.2011 04:53

Syn zwróci bonifikatę gdy sprzeda lokal od ojca

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

W Lasach Państwowych szykują się spore zmiany. Ministerstwo Środowiska pracuje nad założeniami do projektu nowelizacji ustawy o lasach (dalej: ustawa)

Zobacz projekt założeń projektu ustawy o zmianie  ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw (pdf - 16,17MB)

Zmiany w planach

Obecnie plan urządzenia lasu sporządza się dla Lasów Państwowych raz na dziesięć lat. W tej chwili ustawa nie zezwala na sporządzenie planu na okres krótszy, nie przewiduje też możliwości rezygnacji z już obowiązującego planu. Czasami jednak jest to niezbędne, np. po wystąpieniu szkód, klęsk żywiołowych etc. Jedyne, co można zrobić, to sporządzić aneks do obowiązującego planu. Ma to swoje wady – uważają autorzy założeń do projektu. Obowiązują bowiem dwa fragmentaryczne sposoby prowadzenia gospodarki leśnej na danym terenie. Z tego powodu założenia przewidują, że będzie można odejść od obowiązującego planu. Taka możliwość będzie, gdy wystąpią szkody lub klęski żywiołowe oraz gdy powstanie konieczność uwzględnienia programu Natura 2000 (unijna forma ochrony zwierząt i siedlisk).

Bez furtki w bonifikatach

Proponuje się wprowadzić uregulowanie, które obowiązuje m.in. w wypadku mieszkań komunalnych. Chodzi o zwrot bonifikaty udzielonej przy wykupie lokalu służbowego. Obecnie można je wykupić często za kilka procent wartości. Osoba, która nabyła lokal z upustem, musi go zwrócić, jeżeli sprzeda go w ciągu pięciu lat od daty wykupu. Nie ma takiego obowiązku w wypadku lokali wykupionych od LP, a następnie przekazanych osobom bliskim. Wystarczy więc mieszkanie przekazać np. synowi i ten może je sprzedać bez konieczności zwracania bonifikaty. Projekt zamyka tę furtkę. Zakaz ma objąć także wykorzystywanie nieruchomości na inne cele niż mieszkalne, np. na sklep.

Ministerstwo Środowiska chce także, żeby nadleśniczy za zgodą dyrekcji regionalnej Lasów Państwowych mógł przekazywać starostom zbędne działki. W tej chwili nie jest to możliwe.

Nadleśniczy otrzyma także większą swobodę w dysponowaniu terenami leśnymi. Część z nich będzie mógł wydzierżawiać za zgodą dyrekcji regionalnej LP, w wypadku pozostałych – samodzielnie podejmować decyzje.

Powoływanie po nowemu

Obecnie ustawa przewiduje, że dyrektora regionalnej dyrekcji LP powołuje i odwołuje dyrektor generalny, z kolei nadleśniczego – dyrektor regionalny LP. Ustawa nie wprowadza wprawdzie obowiązku powoływania na dane stanowisko po przeprowadzeniu konkursu, ale i tak odbywają się one na podstawie zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Budzi to jednak wątpliwości prawne, a mianowicie czy dyrektor generalny w zarządzeniu może ustanawiać tego typu obowiązki. Projekt ma je rozwiać.

Proponuje się też wprowadzić w ustawie obowiązek urządzania pasów przeciwpożarowych. Ma on obciążyć m.in. właścicieli lub zarządców lasów i kierowników zakładów przemysłowych.

Lasy w liczbach

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Czytaj też:

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego