Prezydent Miasta ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną. Odwołanie od niej wnieśli właściciele sąsiednich nieruchomości. SKO uchyliło decyzję, Prezydent wydał nową, ale i ta została oprotestowana. Zarzuty dotyczyły naruszenia szeregu przepisów z zakresu prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. M.in. rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem sąsiadów inwestycja naruszać będzie ład przestrzenny, gdyż gabaryty i forma architektoniczna planowanych obiektów budowlanych oraz intensywność wykorzystania terenu nie nawiązują do istniejącej w tym miejscu zabudowy.
Tym razem SKO utrzymało w mocy nową decyzję o warunkach zabudowy. Nie dopatrzyło się bowiem, by planowana inwestycja nie spełniała którejś z przesłanek wymienionych w art. 61 ust 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Kiedy nie można odmówić wydania warunków zabudowy?
Jeśli inwestycja łącznie spełnia następujące warunki:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;