Sąd Najwyższy wydał wyrok dotyczący wykupu mieszkania własnościowego. W 2003 r. spółdzielnia Osiedle Młodych w Poznaniu przygotowała uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności. To swoisty wykaz lokali z przyporządkowanymi do nich udziałami w nieruchomości wspólnej, bez którego przekształcenie prawa spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego we własność nie jest możliwe.

Mimo że uchwała uprawomocniła się jeszcze w 2003 r., przez długie lata spółdzielnia nie uruchomiła procedur wykupu. Ruszyła z nimi w 2009 r. Wtedy swoje mieszkanie chciało wykupić również małżeństwo mieszkające w zasobach spółdzielni. Zakwestionowało zasady przekształcenia.

Przede wszystkim kwestionującym nie podobało się, że uchwała objęła wiele budynków, a nie tylko ten, w którym mieszkają. Ponadto piwnice i pomieszczenia gospodarcze zostały w uchwale zaliczone do udziałów w nieruchomości wspólnej. Małżeństwo chciało zaś, by zakwalifikowano je jako pomieszczenia przynależne. Spółdzielnia tłumaczyła, że w chwili podejmowania uchwały obowiązywały przepisy, które na to pozwalały. Zmieniły się dopiero w 2007 r.

Małżeństwo złożyło pozew do sądu, żądając przekształcenia na swoich zasadach. Przegrało jednak we wszystkich instancjach, w tym w SN. Ten ostatni przyznał, że zanim spółdzielnia ruszyła z wykupem, przepisy się zmieniły. Gdyby małżonkowie swoje roszczenia wysunęli wcześniej, to mogłaby ona zmienić uchwałę. Tymczasem wystąpili z nim, gdy już wiele osób wykupiło lokale. Nastąpiły więc nieodwracalne skutki prawne.

sygnatura akt: II CSK 124/12