Do budowy ogrodzenia wystarczy zgłoszenie

Domaganie się od inwestora ostatecznej decyzji burmistrza ustalającej lokalizację ogrodzenia nie znajduje podstaw prawnych – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Publikacja: 12.12.2012 10:46

Celem postępowania zgłoszeniowego jest uproszczenie i odformalizowanie procedury związanej z uzyskan

Celem postępowania zgłoszeniowego jest uproszczenie i odformalizowanie procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Foto: www.sxc.hu

Państwo Katarzyna i Tomasz J. na początku 2011 roku zdecydowali się na budowę domu na działce sąsiadującej z Jeziorem Czerskim (gmina Góra Kalwaria). Uzyskali pozwolenie na budowę, jednak zanim zaczęli wylewać fundamenty, postanowili ogrodzić działkę siatką na podmurówce. Zgodnie z prawem budowlanym zamiar postawienia płotu zgłosili starostwu w Piasecznie.

Tymczasem ku ich zaskoczeniu, filia powiatowego Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w Górze Kalwarii zażądała uzupełnienia dokumentów w ciągu siedmiu dni m.in. o ostateczną decyzję burmistrza o lokalizacji ogrodzenia oraz „usytuowanie ogrodzenia od strony linii brzegowej Wisły w odległości min. 1,5 m" (choć działka J. jest położona 2 km od brzegu rzeki).

Inwestorzy nie uzupełnili zgłoszenia, ponieważ  w ich ocenie żądania urzędniczki były bezprawne. Starostwo obstawało, jednak przy swoim, i w końcu zablokowało budowę ogrodzenia. Odwołanie mieszkańców do wojewody nie przyniosło skutku – podtrzymał postanowienie urzędników powiatowych. Dlatego J. byli zmuszeni udać się do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 27 czerwca (sygn. akt VIII SA/Wa 232/12) przyznał rację skarżącym, uchylił decyzje starostwa i wojewody.

Na wstępie uzasadnienia sąd wskazał, iż zgodnie z Prawem budowlanym (art. 29 ustęp 1 punkt 23) budowa ogrodzenia jest zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak w art. 30 ustęp 1 punkt 3 ustawodawca zobowiązał inwestora do zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej faktu planowanej budowy ogrodzeń usytuowanych od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć – w zależności od potrzeb – odpowiednie szkice, rysunki, pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. Natomiast organ nie może zażądać nic ponad to, co zostało określone w art. 30 ustęp 2 Prawa budowlanego.

Jak zauważył sąd w sprawie państwa J., nie wykonali oni obowiązku uzupełnienia dokumentów, ponieważ mieli uzasadnione zastrzeżenia co do ich zgodności z prawem.

W ocenie WSA podstaw prawnych nie znalazło zobowiązanie małżeństwa J. do złożenia ostatecznej decyzji burmistrza Góry Kalwarii ustalającej lokalizację ogrodzenia, ponieważ z art. 50 ustęp 5 punkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę, a do takich robót zaliczą się właśnie budowę ogrodzenia od strony dróg (wymagane jest tylko zgłoszenie).

Sąd przypomniał, że celem postępowania zgłoszeniowego jest uproszczenie i odformalizowanie procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a ewentualne nałożenie postanowieniem obowiązku uzupełnienia zgłoszenia musi wynikać nie tylko z właściwie uzasadnionej potrzeby, ale także z obowiązujących przepisów prawa. Dodatkowe szkice, dokumenty, uzgodnienia, itp. powinny znajdować oparcie w przepisach regulujących np. ochronę środowiska, ochronę przeciwpożarową, wynikać z ustaw: o drogach publicznych, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czy Prawa wodnego – stwierdził WSA, który dodał, iż w sytuacji wskazania zobowiązań należy zakreślić realny dla strony termin do ich wykonania, adekwatny do rodzaju zobowiązania.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo