Kwestia podlegania wspólnot mieszkaniowych pod ustawę o rachunkowości rozpatrzona została przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 28 stycznia 2009 r. (II FSK 1508/07) stwierdził, że wspólnoty powinny jednak stosować tę ustawę.
NSA stwierdził, że „określona w oparciu o przepisy ustrojowe ustawy o własności lokali oraz przepisy podatkowe podmiotowość prawno-podatkowa wspólnoty oznacza m. in. obowiązek prowadzenia stosownej ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (...)".
Tymi odrębnymi przepisami ustalającymi zasady prowadzenia rachunkowości są, zdaniem NSA, przepisy art. 2 ust. 1 pkt 5, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 80 ust. 3 i art. 82 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Sąd uznał, że przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do wspólnot mieszkaniowych w zakresie uwzględniającym to, że jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.
Co więcej, NSA podkreślił, że obowiązki, o których mowa, istnieją niezależnie od wprowadzonego w art. 29 ustawy o własności lokali obowiązku prowadzenia przez zarząd ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
Ważne jest zatem, aby każda wspólnota ustaliła zakres i sposób prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości, pozwalający na wywiązanie się z nałożonych na nią obowiązków.
Już za kilka dni zacznie się we wspólnotach coroczny czas rozliczeń. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem korzystnych zmian?