Z tego powodu rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie niespójnych regulacji prawnych dotyczących przekształcania praw do lokali.
Chodzi o mieszkania wybudowane za niskooprocentowane kredyty udzielone ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (dysponował nimi Bank Gospodarstwa Krajowego).
Do rzecznika praw obywatelskich docierają informacje, że część notariuszy oraz sądów uważa, że w obowiązującym stanie prawnym przekształcenie spółdzielczych lokatorskich praw do mieszkań wybudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe za te kredyty jest niedopuszczalne.
Od 11 października 2011 r. został zniesiony zakaz przenoszenia przez spółdzielnię na inną osobę własności lokalu mieszkalnego oraz ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w budynku wybudowanym z udziałem środków pochodzących z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Taka właśnie zmiana została wprowadzona do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Tymczasem ustawodawca zapomniał wykreślić przepisy w tej sprawie z innych ustaw.
Chodzi o ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz nowelizację z 24 kwietnia 2009 r. ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne i ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego. W rezultacie powstał bałagan i stan niepewności, jaki jest zakres uprawnień przyznanych określonej grupie obywateli, którzy liczyli na otwarcie im drogi do wykupienia na własność zajmowanych spółdzielczych lokali mieszkalnych.