– Dwupokojowe lokale cieszą się największym zainteresowaniem kupujących, najczęściej młodych par z dzieckiem. Zdecydowanie rzadziej kupują je single. Wiąże się to zarówno z potrzebami mieszkaniowymi, jak i zdolnością kredytową nabywców, która wynosi od 250 do 350 tys. zł – tłumaczy Krzysztof Ziajka, prezes spółki deweloperskiej Inkom.

Jego zdaniem komfort, jaki zapewniają dwupokojowe lokale, jest wystarczający dla pary lub rodziny z jednym dzieckiem. Średniej wielkości mieszkanie oznacza także niższe koszty eksploatacyjne. Dlatego czasem dwa pokoje kupują też osoby starsze. – Po wychowaniu dzieci zamieniają duże mieszkanie albo dom na nieruchomość tańszą w utrzymaniu – mówi prezes Ziajka.

Na ile zdolność pozwoli

Także zdaniem Marioli Matczak-Augustyniak, kierownik działu sprzedaży w spółce Unidevelopment, mieszkania dwupokojowe są najbardziej pożądanymi lokalami na rynku. – Interesują się nimi klienci, którym ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na kupno większego mieszkania, np. trzypokojowego – potwierdza Mariola Matczak-Augustyniak. – W większości są to osoby, które poszukują pierwszych własnych czterech kątów lub zamieniają dotychczasowy jednopokojowy lokal na trochę większy – dodaje.

W ofercie spółki Inkom dominują dwupokojowe mieszkania o powierzchni od 39 do 50 mkw. – Na rynku są oczywiście mniejsze mieszkania z taką liczbą pokoi, jednak nie zapewniają one wystarczającej przestrzeni. W dwóch pierwszych budynkach naszej nowej wrocławskiej inwestycji Nowy Port minimalna powierzchnia dwupokojowego mieszkania to 45 mkw. – mówi Krzysztof Ziajka. Ceny mkw. takich lokali wahają się od 4,5 do 5,2 tys. zł.

Jak zauważa prezes spółki Inkom, mieszkania dwupokojowe są minimalnie większe niż kilka lat temu. – Po prześledzeniu zapotrzebowania rynkowego dochodzimy do wniosku, że lepiej zaoferować przestronne mieszkanie z dwoma pokojami, kuchnią, łazienką i przedpokojem, niż dodatkowo starać się zmieścić na takiej powierzchni kolejny pokój – tłumaczy prezes. Klienci mają jednak możliwość przesuwania ścianek działowych. I to oni decydują, ile pokoi będą mieć w lokalu.

O dużym popycie na dwupokojowe mieszkania mówi także Radosław Bieliński, ekspert ds. komunikacji i marketingu w Dom Development. Potwierdza, że zainteresowanie wynika z możliwości finansowych klientów. – Widać jednak ożywienie na rynku. Coraz więcej klientów poszukuje większych mieszkań, dlatego też struktura naszej oferty będzie się powoli zmieniać – zapowiada Radosław Bieliński. Dziś Dom Development dwupokojowe mieszkania oferuje na kilku warszawskich osiedlach. W inwestycji Żoliborz Artystyczny, realizowanej przy ul. Powązkowskiej, dwa pokoje mają od 34 do 58 mkw. Ich ceny wahają się od 7,8 do 9,1 tys. zł. Z kolei na osiedlu Wilno przy ul. Bukowieckiej na Targówku powierzchnie dwupokojowych mieszkań to 37–54 mkw. Metr deweloper wycenił na 6,3–6,8 tys. zł.

Na osiedlu Regaty przy ul. Kobiałka na Białołęce Dom Development oferuje dwupokojowe mieszkania od 48 do 51 mkw. w cenie od 5,4 do 5,8 tys. zł za mkw., a na osiedlu Saska na Gocławiu – od 40 do 45 mkw. cenie od 8,1 do 9,2 tys. zł za mkw.

Chętnych nie zabraknie

Z budowy mieszkań dwupokojowych szybko nie zrezygnuje Unidevelopment. – W kolejnych planowanych przez naszą firmę inwestycjach – przy ul. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu czy przy ul. Kapelanów AK w Warszawie – takie lokale będą stanowiły 30–40 proc. oferty. Wiele będzie można określić mianem kompaktowych – mówi Mariola Matczak-Augustyniak. – Takie mieszkania będą się jeszcze długo cieszyły zainteresowaniem, zarówno w inwestycjach w rozwiniętych, atrakcyjnych częściach miasta, jak i w tych bardziej peryferyjnych – ocenia przedstawicielka Unidevelopment. Dziś firma oferuje dwupokojowe mieszkania w dwóch inwestycjach. Na warszawskim osiedlu Lykke przy ul. Berensona dwa pokoje mają od 39 do 56 mkw. Ich ceny wahają się od 5,8 do niespełna 6,5 tys. zł za mkw. W poznańskim projekcie Hevelia powierzchnie dwupokojowych mieszkań mają od 33 do 61 mkw. Metr kosztuje 6,1–7,7 tys. zł.

Dwupokojowe mieszkania w najnowszej warszawskiej inwestycji spółki Budimex Nieruchomości – Osiedle Pod Słońcem II – mają 37,35–47,43 mkw., a ich mkw. deweloper wycenił na 6–6,6 tys. zł. Projekt powstaje przy ul. Batalionów Chłopskich na Bemowie.

Z kolei na poznańskim osiedlu Przy Rolnej Budimex oferuje dwupokojowe lokale o powierzchni 38,7–48 mkw. w cenach 5,3–5,6 tys. zł za mkw. W krakowskiej inwestycji Myśliwska III dostępne dwa pokoje mają 47–48 mkw. Ceny mkw. wahają się od 5,2 do 5,6 tys. zł. – Popyt na mieszkania dwupokojowe jest nadal duży – potwierdza Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży w Budimex Nieruchomości. – Największym zainteresowaniem cieszą się mniejsze powierzchnie. Klienci szukają mniejszych mieszkań przy zachowaniu liczby pokoi i funkcjonalności.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu J.W. Construction Holding, dodaje, że funkcjonalne dwa pokoje szybko znajdują nabywców. – Spełniają potrzeby singla, pary, rodziny z dzieckiem. Staramy się, aby w naszej ofercie nie zabrakło lokali dostosowanych do możliwości finansowych osób o mniejszej zdolności kredytowej – zapewnia Małgorzata Ostrowska. W podwarszawskiej inwestycji J.W. Construction Villa Campina ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się od 4,9 tys. zł za mkw. Na klientów czekają „dwójki" o powierzchni 38–54 mkw.

Na warszawskim osiedlu Bliska Wola, które J.W. Construction buduje przy ul. Kasprzaka, do kupienia są dwupokojowe mieszkania o powierzchni 35 mkw. Ceny: od 6,5 tys. zł za mkw. W białołęckiej inwestycji tego dewelopera – Lewandów Park – na klientów czekają dwa pokoje o powierzchni 40–43 mkw. w cenie od 5,4 tys. zł za mkw. – W świetle dzisiejszych realiów gospodarczych, a także sukcesu sprzedaży Bliskiej Woli, trudno zignorować trend budowania mieszkań kompaktowych – podkreśla Małgorzata Ostrowska. – Nie tylko zmienił on oblicze polskiego rynku nieruchomości, ale również będzie miał wpływ na kształt oferty deweloperów jeszcze przez wiele lat.

Ile za dwupokojowy lokal od dewelopera

Najtańsze są mieszkania na osiedlach poza centrum

? Warszawa, Targówek Zacisze, ul. Bukowiecka, osiedle Wilno, 37–54 mkw., cena: 6,3–6,8 tys. zł za mkw., Dom Development

? Warszawa, Gocław, ul . Bora Komorowskiego, osiedle Saska, 40–45 mkw., cena: 8,1–9,2 tys. zł za mkw., Dom Development

? Warszawa, Białołęka, ul. Berensona, Lykke, 39–56 mkw., cena: 5,8–6,5 tys. zł za mkw., Unidevelopment

? Poznań, Hevelia, Grunwald ul. Heweliusza (róg Palacza), 33–1 mkw., cena: 6,1–7,7 tys. zł za mkw., Unidevelopment

? Wrocław, Swojczyce, ul. Chałupnicza, Nowy Port, 45–50 mkw., cena: 4,5–5,2 tys. zł za mkw., Inkom

Źródło: deweloperzy