– Dwupokojowe lokale cieszą się największym zainteresowaniem kupujących, najczęściej młodych par z dzieckiem. Zdecydowanie rzadziej kupują je single. Wiąże się to zarówno z potrzebami mieszkaniowymi, jak i zdolnością kredytową nabywców, która wynosi od 250 do 350 tys. zł – tłumaczy Krzysztof Ziajka, prezes spółki deweloperskiej Inkom.
Jego zdaniem komfort, jaki zapewniają dwupokojowe lokale, jest wystarczający dla pary lub rodziny z jednym dzieckiem. Średniej wielkości mieszkanie oznacza także niższe koszty eksploatacyjne. Dlatego czasem dwa pokoje kupują też osoby starsze. – Po wychowaniu dzieci zamieniają duże mieszkanie albo dom na nieruchomość tańszą w utrzymaniu – mówi prezes Ziajka.
Na ile zdolność pozwoli
Także zdaniem Marioli Matczak-Augustyniak, kierownik działu sprzedaży w spółce Unidevelopment, mieszkania dwupokojowe są najbardziej pożądanymi lokalami na rynku. – Interesują się nimi klienci, którym ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na kupno większego mieszkania, np. trzypokojowego – potwierdza Mariola Matczak-Augustyniak. – W większości są to osoby, które poszukują pierwszych własnych czterech kątów lub zamieniają dotychczasowy jednopokojowy lokal na trochę większy – dodaje.
W ofercie spółki Inkom dominują dwupokojowe mieszkania o powierzchni od 39 do 50 mkw. – Na rynku są oczywiście mniejsze mieszkania z taką liczbą pokoi, jednak nie zapewniają one wystarczającej przestrzeni. W dwóch pierwszych budynkach naszej nowej wrocławskiej inwestycji Nowy Port minimalna powierzchnia dwupokojowego mieszkania to 45 mkw. – mówi Krzysztof Ziajka. Ceny mkw. takich lokali wahają się od 4,5 do 5,2 tys. zł.
Jak zauważa prezes spółki Inkom, mieszkania dwupokojowe są minimalnie większe niż kilka lat temu. – Po prześledzeniu zapotrzebowania rynkowego dochodzimy do wniosku, że lepiej zaoferować przestronne mieszkanie z dwoma pokojami, kuchnią, łazienką i przedpokojem, niż dodatkowo starać się zmieścić na takiej powierzchni kolejny pokój – tłumaczy prezes. Klienci mają jednak możliwość przesuwania ścianek działowych. I to oni decydują, ile pokoi będą mieć w lokalu.