Dwa małżeństwa M.S. i A.S. oraz B.F. i K.F. były współwłaścicielami budynku. Sposób korzystania z nieruchomości zgodnie ustalili w ten sposób, że każda ze stron mogła korzystać z budynku naprzemiennie co dwa tygodnie.
Na piętrze znajdowały się pokoje przeznaczone dla gości, które nie są jednak wyposażone w łazienki i ubikacje, a pomieszczenia sanitarne przeznaczonego do wspólnego użytku znajdowały się na parterze oraz po lewej stronie piętra. W tym budynku M.S. i A.S. zaczęli prowadzić działalność gospodarczą w postaci agroturystyki. Oferowali klientom m.in. 12-dniowe turnusy połączone z oczyszczeniem organizmu dietą warzywno-owocową.
Po pewnym czasie pomieszczenia położone po lewej stronie budynku, w tym trzy łazienki, zostały zajęte przez B.F. i K.F. na pomieszczenia mieszkalne, a współwłaściciele nie mieli do nich dostępu. Wobec braku dostępu do łazienek część osób zainteresowanych turnusami z dietą oczyszczającą albo w ogóle zrezygnowała z przyjazdu, albo przebywało kilka dni, bowiem osoby korzystające z diety musze mieć zapewniony dostęp do toalet.
Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze nakazał B.F. i K.F. wydanie pomieszczeń położonych po lewej stronie budynku, zgodnie z ustalonym przez nich sposobem korzystania z nieruchomości. Właściciele agroturystyki domagali się przed sądem również zapłaty 15 tys. zł jako odszkodowania za utracone korzyści.
Podczas postępowania sądowego biegły ustalił, iż gdyby małżonkowie mogli dysponować łazienkami na piętrze mogliby hipotetycznie osiągnąć dochody w wysokości 6,9 tys. zł (przy obłożeniu miejsc noclegowych na poziomie 20 proc.).