Właściciel domu jednorodzinnego jest zobowiązany dbać o stan swojego domu oraz systematycznie przeprowadzać jego przeglądy. Powinien pilnować, aby dom był w dobrym stanie technicznym, instalacje działały bez zarzutu, a wszelkie usterki były usuwane jak najwcześniej. Inaczej naraża się na kłopoty - podkreślają eksperci.
Przeglądy nakazują przepisy
Prawo budowlane (art.62) określa obowiązki właścicieli budynków jednorodzinnych w zakresie przeprowadzania - co najmniej raz w roku - kontroli stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych), a przynajmniej raz na pięć lat generalnego przeglądu stanu technicznego budynku i związanych z nim instalacji.
- Jednak dobrą praktyką jest przynajmniej dwa razy w roku – jesienią, przed sezonem grzewczym i wiosną, po zimowych temperaturach, sprawdzenie stanu trwałych, zewnętrznych elementów domu, takich jak: ściany i elewacja, rynny, pokrycie dachu, komin oraz wszelkich połączeń między nimi - radzą eksperci budowlani firmy Ytong Silka.
Elewacja domu to nie tylko jego wizytówka, ale przede wszystkim ochrona murów przed wpływem czynników atmosferycznych. Tynk zewnętrzny narażony jest nie tylko na zmienne warunki pogodowe, ale również na uszkodzenia mechaniczne czy działanie drobnoustrojów. Już na etapie budowy domu należy dokładnie przestrzegać zasad tynkowania, a następnie konserwacji aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów z trwałością elewacji.
- Ściany z betonu komórkowego umożliwiają zastosowanie tynków różnego rodzaju: od tynków cementowych, cementowo-wapiennych, aż po tynki cienkowarstwowe silikatowe, czy mineralne o dobrej paroprzepuszczalności. Innym rozwiązaniem może być też pokrycie ściany okładziną drewnianą, drewnopodobną, ceramiczną lub kamienną. Niezależnie jednak od tego z jakiego rozwiązania skorzystamy, trzeba dbać o stan elewacji, pamiętając o jej konserwacji i systematycznym czyszczeniu – mówi Dominik Karwas, doradca serwisowy Ytong Silka.