Zdaniem Elżbiety Brodowskiej, dyrektor sprzedaży i marketingu Matexi Polska, cena, choć kluczowa, nie jest jedynym kryterium wyboru mieszkania. Klienci szukają lokali o funkcjonalnym rozkładzie, w konkretnych dzielnicach, a nawet ich rejonach, zapewniających łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej.
– Cena jest najważniejszym czynnikiem przy porównaniu projektów spełniających wymienione kryteria – zauważa Elżbieta Brodowska. W jej opinii najtańsze mieszkania dostępne będą w mniej atrakcyjnych punktach Warszawy i na jej peryferiach. – W atrakcyjnych lokalizacjach deweloperzy będą walczyć przede wszystkim jakością projektów. Ceny ustabilizują się na rozsądnym poziomie – ocenia.
Co wpływa na cenę
Według Sławomira Horbaczewskiego, prezesa spółki Wikana, cena mieszkania jeszcze przez wiele lat będzie głównym czynnikiem wyboru. – Dlatego tanie lokale będą stanowić znaczną część oferty deweloperów. Najtańsze lokale sprzedają się szybciej. To efekt możliwości nabywczych większości Polaków – podkreśla Sławomir Horbaczewski. Dodaje, że coraz więcej klientów jest jednak skłonnych zapłacić więcej – za lepszą lokalizację, standard wykonania, dodatkowe udogodnienia.
Także Krzysztof Ziajka, prezes spółki Inkom, podkreśla, że deweloperzy będą się starać oferować nieruchomości odpowiadające możliwościom finansowym Polaków, które wyznacza zdolność kredytowa. A ta nie przekracza średniego poziomu 350 tys. zł. Zdaniem prezesa spółki Inkom tańsze mieszkania, a więc w cenie poniżej średniej zdolności kredytowej, mogą powstawać na obrzeżach miast. Mogą to być też lokale o niższym standardzie. Niższe ceny można też osiągnąć przez zastosowanie materiałów budowlanych gorszej jakości, np. gazobetonu zamiast silikatów czy ceramiki, a także rezygnację z elementów ozdobnych.
– Sztuczne dopasowywanie oferty, np. do programu MdM, spowoduje, że powstaną budynki niższej jakości, co niekoniecznie spotka się z uznaniem kupujących. Oczekują oni bowiem więcej udogodnień, zdając sobie sprawę, że ma to swoją cenę – zauważa prezes spółki Inkom. Podkreśla, że określając atrakcyjność cenową nieruchomości, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko całkowity koszt zakupu, ale i czynniki, które wpływają na wycenę.