Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który przyjrzał się kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przeprowadzonej na jednym z osiedli.
Podczas kontroli PIS stwierdziła zanieczyszczenie ptasimi odchodami zewnętrznej wschodniej ściany jednego z budynków, w tym okien, parapetów okiennych i podwórka oraz jego otoczenia. Administrator na zarzuty mieszkańców, jak i inspektorów odpowiadał, że obowiązek utrzymania czystości oraz właściwego stanu sanitarno – porządkowego spoczywa na wszystkich najemcach lokali użytkowych i to oni we własnym zakresie zabezpieczają jego utrzymanie zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Taki stan rzeczy zdaniem administratora wyraźnie wynika z treści protokołu przekazania budynku jeszcze z 2002 roku oraz z umów najmu.
Powiatowy inspektor zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami o zapobieganiu zakażeń i chorób zakaźnych oraz Prawem budowlanym, to na właścicielu lub zarządcy obiektu spoczywa obowiązek utrzymania lokalu i jego otoczenia w należytym stanie sanitarno-porządkowym. Powinien on również utrzymywać należyty stan techniczny i estetyczny budynku, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami higienicznymi i zdrowotnymi.
Organ stwierdził, iż wprawdzie zabrudzenie ptasimi odchodami części podwórka od wschodniej strony budynku było zauważalne, to jednak nie niosło ono za sobą ryzyka wystąpienia choroby zakaźnej. Jego zdaniem nie zmieniało to wciąż faktu, że doszło do naruszeń przepisów budowlanych, w tym zakresie, w których oceny naruszeń dokonuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Organ nie zakwestionował obowiązków najemcy do utrzymania lokalu i części wspólnych budynku we właściwym stanie technicznym i higieniczno – sanitarnym, lecz stwierdził, że obowiązek ten ma charakter cywilnoprawny, natomiast przed organami, jako strona postępowania odpowiada administrator.
Inspektor PIS postanowił ustalić za przeprowadzoną kontrolę opłatę w wysokości prawie dwustu złotych, płatną w terminie trzech tygodni, licząc od doręczenia decyzji. Stwierdził, że za badania oraz inne czynności wykonywane przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego oraz zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, pobiera się opłaty w wysokości kosztów ich wykonania. Dodał, że opłata ustalona w decyzji wynika z czynności wykonanych w związku z kontrolą sanitarną, przyjmując średnią stawkę godzinową wynagrodzenia pracowników w wysokości dwudziestu dwóch złotych i sześćdziesięciu sześciu groszy złotych oraz narzutu kosztów pośrednich w wysokości czterdziestu pięciu i czterdziestu trzech dziesiątych procent - zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zdaniem Powiatowego Inspekotra obejmowało to min. roboczogodziny inspektorów oraz opracowania techniczno-biurowe.