Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych: Jakie obiekty należą do kategorii budynków

W ostatnich orzeczeniach NSA uchyla wyroki WSA, w których kwalifikowano wiaty do kategorii budynków, powołując się na tezę z wyroków „garażowych" o słupie lub filarze pełniącym funkcję przegrody budowlanej.

Aktualizacja: 26.09.2020 19:15 Publikacja: 26.09.2020 00:01

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych: Jakie obiekty należą do kategorii budynków

Foto: AdobeStock

Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budynek musi być wyodrębniony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Czy za budynek można zatem uznać otwartą wiatę, której dach wspiera się jedynie na słupach?

Polskie regulacje z zakresu podatku od nieruchomości budzą wiele wątpliwości od momentu uchwalenia ustawy o podatkach i opłatach lokalnych prawie 30 lat temu. Przyczyną rozbieżności w rozumieniu przepisów o podatku od nieruchomości jest ich mała precyzja oraz powiązanie z przepisami prawa budowlanego, posługującego się konstrukcjami prawnymi nieprzystającymi do standardów ustawodawstwa podatkowego, w szczególności otwartymi definicjami kluczowych dla opodatkowania pojęć. W tym kontekście ważną rolę w procesie wykładni omawianych przepisów odgrywa dorobek sądów administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego, czego najlepszym przykładem są wyroki TK z 13 września 2011 r. (sygn. P 33/09) oraz z 13 grudnia 2017 r. (sygn. SK 48/15). Rozstrzygnięcia te przyczyniły się do lepszego zrozumienia definicji budowli i budynku, niezależnie od tego, że nie zakończyły skutecznie wszystkich związanych z tymi pojęciami sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP