Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego kończy sprawę trwającą prawie 20 lat.
Mieszkający w Belgii 85-letni książę Antoni de Bourbon był właścicielem działki z kamienicą na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na mocy dekretu z 1945 r. o gruntach warszawskich działka przeszła na własność miasta, a następnie Skarbu Państwa. Część wykorzystano pod ulicę, na pozostałej części oraz na kilku sąsiednich działkach powstał kompleks biurowy MON. Wniosek o przyznanie własności czasowej, który w imieniu Antoniego de Bourbon złożyła jego babka, księżna Ludwika Czartoryska, został w 1952 r. oddalony. O unieważnienie tego orzeczenia Antoni de Bourbon mógł wystąpić dopiero po 40 latach. Już pierwsza decyzja z 2001 r. była negatywna: skoro nieruchomość została przeznaczona w planie na użyteczność publiczną, co skonkretyzowano w postaci budowy biurowca dla MON i drogi publicznej, nie można jej było oddać we własność czasową byłemu właścicielowi.
Od tej pory, choć sprawa była czterokrotnie rozpoznawana przez szefów resortów i pięciokrotnie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i NSA, jej zasadniczy wątek się nie zmienił. W 2011 r. minister infrastruktury stwierdził, że orzeczenie dekretowe zostało wydane z naruszeniem prawa. Nie zostało bowiem skierowane do właściciela nieruchomości, lecz do Ludwiki Czartoryskiej, która jedynie składała wniosek w jego imieniu. Nie można jednak stwierdzić jego nieważności, ponieważ od dnia doręczenia upłynęło blisko 60 lat. Dopiero stwierdzenie rażącego naruszenia prawa otwierałoby drogę do zwrotu nieruchomości bądź do odszkodowania.
W sprawie, która wskutek skarg arystokraty trafiła do WSA, a następnie do NSA, skoncentrowano się na tym, czy korzystanie z gruntu przez dotychczasowego właściciela dawało się pogodzić z przeznaczeniem gruntu według planu zagospodarowania.
Plan nr 29 z 1948 r. przewidywał dla tego terenu użyteczność publiczną. Radca prawny Adam Starczewski dowodził w NSA, że w dacie orzekania w 1952 r. ten plan już nie obowiązywał. A biurowiec MON nie był użytecznością publiczną.