Ulga na termomodernizację domu obowiązuje siódmy rok, obrosła w interpretacje i orzeczenia, doczekała się wielu publikacji. Czy wszystko jest już jasne? Najwyraźniej nie, bo minister finansów wydał właśnie kolejne (trzecie), tym razem mające 22 strony (poprzednie były krótsze), objaśnienia.
Przypomnijmy, że ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu wydatków na ekologiczne ogrzewanie domu od dochodu (tak jest u rozliczających się według skali oraz płacących podatek liniowy, natomiast ryczałtowcy odpisują wydatki od przychodu). Dzięki temu zmniejszamy podstawę opodatkowania i wychodzi nam niższy podatek. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł.
Ulga na termomodernizację domu – co można odliczyć od dochodu?
Szczegółowy wykaz inwestycji premiowanych odpisem znajduje się w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzone zostały w nim zmiany. Najnowsze objaśnienia je uwzględniają.
Czytaj więcej
Są zmiany w uldze na termomodernizację domu. Nie można już odliczyć od dochodu wydatków na zakup...
Co zmieniło się w katalogu? Zlikwidowany został odpis na kocioł gazowy bądź olejowy (wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin). W 2025 r. nie odliczymy już wydatków na ich zakup oraz montaż. Z wykazu wypadły też zbiorniki na gaz i olej.