Reklama
Rozwiń

Bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego bez PIT

Osoby, którym gmina udzieliła bonifikaty od opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie muszą płacić podatku dochodowego z tego tytułu.

Aktualizacja: 20.11.2015 11:58 Publikacja: 20.11.2015 11:45

Bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego bez PIT

Foto: 123RF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja nr ILPB1/4511-4-50/15-2/AP z 6 listopada 2015) zmienił swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie i wydał interpretację podatkową korzystną dla podatników.

Z wnioskiem do organu podatkowego wystąpił Prezydent Miasta, który wydaje decyzje administracyjne o przekształceniu na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Ustawa dopuszcza udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia. W przypadku gruntów gminnych warunki udzielania bonifikaty i jej wysokość ustalają rady gminy. W gminie, której dotyczył wniosek o interpretację, bonifikaty sięgają 10-80 proc. dla gruntów na cele mieszkaniowe, w zależności od liczby wykorzystanych lat prawa użytkowania wieczystego . W przypadku właścicieli wyodrębnionych lokali mieszkalnych, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, bonifikatę wylicza się na podstawie specjalnego wzoru uwzględniającego procent bonifikaty i różnicę między wartością prawa własności i prawa użytkowania wieczystego. Natomiast dla nieruchomości rolnych bonifikata wynosi zawsze 64 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono