Aktualizacja: 20.11.2015 11:58 Publikacja: 20.11.2015 11:45
Foto: 123RF
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja nr ILPB1/4511-4-50/15-2/AP z 6 listopada 2015) zmienił swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie i wydał interpretację podatkową korzystną dla podatników.
Z wnioskiem do organu podatkowego wystąpił Prezydent Miasta, który wydaje decyzje administracyjne o przekształceniu na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Ustawa dopuszcza udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia. W przypadku gruntów gminnych warunki udzielania bonifikaty i jej wysokość ustalają rady gminy. W gminie, której dotyczył wniosek o interpretację, bonifikaty sięgają 10-80 proc. dla gruntów na cele mieszkaniowe, w zależności od liczby wykorzystanych lat prawa użytkowania wieczystego . W przypadku właścicieli wyodrębnionych lokali mieszkalnych, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, bonifikatę wylicza się na podstawie specjalnego wzoru uwzględniającego procent bonifikaty i różnicę między wartością prawa własności i prawa użytkowania wieczystego. Natomiast dla nieruchomości rolnych bonifikata wynosi zawsze 64 proc.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas