MON planuje zobowiązać deweloperów do budowy schronów w nowych domach i blokach

Rząd przymierza się do nałożenia na deweloperów wymogu budowania schronów. Ci, chociaż rozumieją powagę sytuacji, to przypominają, że za ochronę obywateli jest odpowiedzialne państwo.

Publikacja: 07.03.2024 15:05

MON planuje zobowiązać deweloperów do budowy schronów w nowych domach i blokach

Foto: Adobe Stock

O planach zobowiązania deweloperów do budowy schronów poinformował we wtorek, 5 marca, minister obrony narodowej Paweł Zalewski na antenie RMF FM. 

Radca prawny Przemysław Dziąg, dyrektor działu prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich przyznaje, że branża deweloperska rozumie powagę sytuacji, jednak przypomina, że to zadaniem państwa jest ochrona ludności cywilnej przed agresją militarną i tworzenie obiektów chroniących przed zagrożeniami zewnętrznymi. 

 Budownictwo wielorodzinne może stanowić zaledwie niewielki element zorganizowanego systemu państwowej ochrony  podkreśla radca prawny Przemysław Dziąg.

Przez schrony wzrosną koszty budowy 

Radca prawny Przemysław Dziąg zaznacza, że nie ma żadnych konkretnych regulacji, które mogłyby być chociaż częściowym odniesieniem do kosztów, które będzie generować budowa schronów. Nie wiadomo także, przed jakimi zagrożeniami te schrony miałyby zabezpieczać, ile osób miałoby w nich przebywać, jak długo, a także jaki miałby być zakres koniecznych do zastosowania technologii m.in. w kwestii wentylacji, dróg ewakuacji czy bezpiecznego ujęcia wody.

 Z pewnością jednak tego typu dodatkowe pomieszczenia w budynkach wielorodzinnych zlokalizowane pod ziemią będą rozwiązaniami kosztownymi, bo trzeba raczej zakładać, że będzie się to musiało wiązać z budową dodatkowej kondygnacji lub jej części, która będzie musiała pomieścić wszystkich mieszkańców danego bloku  zauważa ekspert.

Obecnie wybudowanie miejsca postojowego w garażu podziemnym na poziomie „minus jeden” kosztuje ok. 100 tys. zł, a im głębiej, tym koszty prac budowlanych rosną.

Czytaj więcej

Jak zbudować schron, aby było w nim bezpiecznie? Poznamy konkrety

Ważne jest określenie definicji schronu

Marcin Nosiński, ekspert Business Centre Club ds. prawa budowlanego i nieruchomości podkreśla, że wszystko zależy od tego, jak zdefiniowane zostanie pojęcie schronu. Garaże podziemne budowane pod blokami nie spełniają przecież takich wymogów jak schrony, ale mogą ochronić przed ostrzałem. Znaczenie ma zatem zakres obowiązkowych prac budowlanych  czy miałoby to być uzupełnienie obecnie budowanych garaży podziemnych np. o węzeł sanitarny, czy może miałyby być wprowadzone zmiany w większym zakresie. W pierwszym przypadku wystarczy przeprojektowanie budynków. Druga opcja, uwzględniająca znaczące zmiany, musi być dobrze przemyślana.

Radca prawny Przemysław Dziąg także podkreśla, że wprowadzenie tego typu rozwiązań wymaga analiz i dialogu branży z ekspertami od wojskowości i techniki budowlanej.

Ekspert Marcin Nosiński zwraca uwagę, że priorytetem jest, aby ustawodawca dał deweloperom odpowiedni czas na przygotowanie. Inwestor już na etapie zakupu działki musi wiedzieć, w jaki sposób ją zagospodaruje. Z tego powodu BCC postuluje, aby vacatio legis było nie krótsze niż 18 miesięcy.

Czytaj więcej

Rząd zmienia prawo budowlane. Schrony i mikrowiatraki bez pozwolenia
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność