Reklama
Rozwiń

Domy bez pozwolenia wymagają kontroli NIK

Samorządowcom nie podoba się nowelizacja ustawy, która nieoczekiwanie zmieniła prawo budowlane.

Publikacja: 23.08.2023 03:00

Domy bez pozwolenia wymagają kontroli NIK

Foto: Fotorzepa

Do Senatu trafiła ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, do której „wrzucono” nowelę prawa budowlanego.

Marek Wójcik, pełnomocnik ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich, uważa, że zawarte w tej nowelizacji umożliwienie budowania domów powyżej 70 mkw. tylko na zgłoszenie jest kontynuacją obecnie funkcjonującego złego rozwiązania (aktualnie na zgłoszenie można budować domy do 70 mkw.). Negatywnie ocenia brak kontroli nad budowami i uważa, że dokładnie procedurom związanym z budową takich domów powinna przyjrzeć się Najwyższa Izba Kontroli. Wszystko, by ustalić, czy i w ilu przypadkach pojawiły się problemy z nieprzestrzeganiem prawa budowlanego także przez budowlańców. Wtedy byłoby wiadomo, czy rozszerzać możliwość budowy domów tylko na zgłoszenie. W nowelizacji zdecydowano, że ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia nie będą wymagać m.in. stawiane na obiektach sportowych szatnie, zadaszenia ławek i trybuny o powierzchni zabudowy nie większej niż 25 mkw. i wysokości nie większej niż 3 m, a także baseny o powierzchni do 15 mkw. i oczka wodne o powierzchni do 10 mkw. i głębokości nie większej niż 1 m, znajdujące się na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Ułatwienia obejmą też bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności do 5 m sześc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono