Organizacja pozarządowa, do której należy przedsiębiorca, będzie mogła go reprezentować w postępowaniu sądowym związanym z prowadzoną przez niego działalnością. Większe uprawnienia zyskuje także rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Może reprezentować ich przed sądami powszechnymi w sprawach dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Większość jej przepisów wchodzi właśnie w życie.
Ustawa wprowadza także zmianę w kodeksie postępowania administracyjnego, według której decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, jest ostateczna.
Czytaj więcej
Na jeden lokal budowany na mocy specustawy co najmniej 1,5 miejsca parkingowego – zakłada ustawa deregulacyjna. Ceny poszybują, a inwestycje mogą być nieopłacalne – przestrzega branża.
Ponadto od 12 maja niedopełnienie obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości nie będzie już karane jako wykroczenie. Ograniczone zostaną także informacje, które mają się na niej znaleźć. Do tej pory oprócz numeru porządkowego należało zamieścić również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach, które ich nie posiadają – nazwę tej miejscowości. Teraz obowiązkowe będzie tylko wskazanie numeru porządkowego nieruchomości. A jego niedopełnienie ma podlegać grzywnie do 250 zł albo karze nagany.
– Proponując takie przepisy, chcieliśmy odciążyć właścicieli nieruchomości, bowiem uznaliśmy umieszczanie tych wszystkich informacji za nadmierny formalizm – wskazuje Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, w ramach której powstała propozycja zmian w tym zakresie.