Więcej miejsc parkingowych na osiedlach

Półtora stanowiska parkingowego ma przypadać na mieszkanie w powstających osiedlach.

Publikacja: 12.05.2023 03:00

Więcej miejsc parkingowych na osiedlach

Foto: Adobe Stock

Organizacja pozarządowa, do której należy przedsiębiorca, będzie mogła go reprezentować w postępowaniu sądowym związanym z prowadzoną przez niego działalnością. Większe uprawnienia zyskuje także rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Może reprezentować ich przed sądami powszechnymi w sprawach dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Większość jej przepisów wchodzi właśnie w życie.

Ustawa wprowadza także zmianę w kodeksie postępowania administracyjnego, według której decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, jest ostateczna.

Czytaj więcej

Przez nowe przepisy mieszkania mogą zdrożeć. Chodzi o miejsca parkingowe

Ponadto od 12 maja niedopełnienie obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości nie będzie już karane jako wykroczenie. Ograniczone zostaną także informacje, które mają się na niej znaleźć. Do tej pory oprócz numeru porządkowego należało zamieścić również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach, które ich nie posiadają – nazwę tej miejscowości. Teraz obowiązkowe będzie tylko wskazanie numeru porządkowego nieruchomości. A jego niedopełnienie ma podlegać grzywnie do 250 zł albo karze nagany.

– Proponując takie przepisy, chcieliśmy odciążyć właścicieli nieruchomości, bowiem uznaliśmy umieszczanie tych wszystkich informacji za nadmierny formalizm – wskazuje Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, w ramach której powstała propozycja zmian w tym zakresie.

Przyznaje jednocześnie, że przepis o podświetleniu tabliczki był po prostu martwy.

Poseł przypomina natomiast, że w nowych regulacjach zapisano możliwość, aby rada gminy (w drodze uchwały), jeżeli uzna to za konieczne, rozszerzyła informacje, które powinny znaleźć się na tabliczce przyczepionej do budynku.

Ustawa zawiera też bardzo krytykowaną przez deweloperów zmianę – na jedno mieszkanie w nowych inwestycjach ma przypadać półtora miejsca parkingowego, a w centrum miasta – jedno miejsce. Określa też minimalną powierzchnię, którą deweloper musi przeznaczyć na działalność usługową czy handlową. To przynajmniej 5 proc. Wprowadzono też współczynniki udziału powierzchni czynnych biologicznie. Ustawa wymaga, by część z nich była przeznaczona do wypoczynku dla wszystkich, nie tylko mieszkańców osiedla.

Podstawa prawna: ustawa z 26 stycznia 2023 r. – DzU z 27 kwietnia 2023 r., poz. 803

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach