Coraz droższe budowanie. Deweloperzy zamrażają inwestycje

Koszty budowy w ciągu roku poszły w górę o 13,5 proc. Deweloperzy zamrażają inwestycje. Gdy w 2024 r. gwałtownie wzrośnie popyt na mieszkania, równie gwałtownie mogą wzrosnąć ich ceny – przewidują analitycy portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Publikacja: 24.01.2023 08:04

Coraz droższe budowanie. Deweloperzy zamrażają inwestycje

Foto: Adobe Stock

- W 2022 roku zmorą dla deweloperów stały się lawinowo rosnące koszty budowy, których nie są już w stanie przerzucać na klientów – podkreśla Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl/GetHome.pl. - Wiele firm musiało więc wstrzymać cześć inwestycji. Lekkim optymizmem mogą więc napawać najnowsze dane GUS o cenach produkcji budowlano-montażowej w końcówce ubiegłego roku – zaznacza.

Według GUS w grudniu koszty budowy budynków wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do listopada, który przyniósł identyczną zwyżkę. - Warto przypomnieć, że w okresie marzec-czerwiec 2022 r. koszty budowy rosły w tempie 1,3-1,4 proc., miesiąc do miesiąca – mówi Marek Wielgo. - Co prawda w sierpniu zeszły do poziomu 0,8 proc., ale we wrześniu i październiku znów gwałtownie przyspieszyły do 1,4-1,3 proc.. W efekcie po 12 miesiącach koszty budowy budynków były aż o 13,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - podkreśla. 

Marek Wielgo zwraca uwagę, że w ostatnim roku w większości największych miast średnia mkw. mieszkań wzrosła mniej niż podawany przez GUS wskaźnik kosztów budowy. - Przy czym w przypadku Łodzi i Wrocławia średnią podbiły drogie – jak na te rynki – mieszkania, które deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży – mówi ekspert. - Np. w Łodzi jeszcze rok temu w ogóle nie było w ich ofercie mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za mkw. Obecnie mają w niej 7-proc. udział. Z kolei we Wrocławiu odsetek mieszkań z ceną przekraczającą ten pułap wzrósł w 2022 r. z 18 do 40 proc.

Mat.prasowe

Ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl podkreśla, że w drugim półroczu 2022 r. deweloperzy zaciągnęli hamulec ręczny. – A wiele wskazuje na to, że w tym roku zaciągną go jeszcze mocniej. Stąd coraz powszechniejsze obawy, że gdy w 2024 r. gwałtownie wzrośnie popyt na mieszkania, równie gwałtownie wzrosną ich ceny z uwagi na ograniczoną podaż – zwraca uwagę Marek Wielgo.

Jego zdaniem statystyki budowlane GUS wyglądają uspokajająco. - Wynika z nich, że deweloperzy dysponują ogromnym zapasem mieszkań, na które uzyskali pozwolenia na budowę, ale jeszcze jej nie zaczęli – wyjaśnia Wielgo. - Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby niewykorzystanych pozwoleń na budowę przez deweloperów. Po 12 miesiącach obejmowały one przeszło 203 tys. lokali. W tym czasie deweloperzy rozpoczęli budowę niespełna 115,3 tys. Różnica wynosi więc prawie 88 tys. mieszkań. Nie ma wątpliwości, że gdy dostępność kredytów zacznie się poprawiać, kupujący wrócą na rynek. A wówczas deweloperzy będą uruchamiali zamrożone inwestycje - dodaje.

Nieruchomości
Okazji na rynku mieszkań nie powinno zabraknąć
Budownictwo
Deweloperzy na niskich obrotach. Kowalscy porzucili kielnie
Nieruchomości mieszkaniowe
Mieszkania już tanieją. Najmocniej spadały ceny dużych lokali
Nieruchomości
Budować mieszkania czy czekać
Nieruchomości
Deweloperzy budują dla bogatych
Budownictwo
Banki ziemi wystarczą deweloperom na lata