Kominiarze zapukają do drzwi w imieniu rządu

System elektroniczny, który zbierał informacje o źródłach ciepła w budynkach, będzie też wkrótce magazynował informacje o stanie technicznym budynków.

Publikacja: 01.12.2022 12:51

Kominiarze zapukają do drzwi w imieniu rządu

Foto: Adobe Stock

Kominiarze pomogą administracji zbierać informacje o tym, w jakim stanie znajdują się budynki, które są ocieplone, jaki jest stan dachów itp. Z czasem tych danych będzie coraz więcej. 8 organizacji kominiarskich podpisało właśnie umowę z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, który jest administratorem tego systemu. Będą pomagali wdrożyć kolejne moduły systemu. Nowe funkcje mają by gotowe w pierwszym kwartale 2023 r.

- Mistrzowie kominiarscy pracują w terenie, a planowany system będzie mobilny i przystosowany właśnie dla nich. Kominiarz zweryfikuje rodzaj paliwa i je wprowadzi do systemu. To będą wiarygodne dane, których bardzo dzisiaj brakuje – komentuje Marcin Ziombski, mistrz kominiarski.

Czytaj więcej

Ruszają kontrole prawdziwości zgłoszeń źródeł ciepła w domach

Audyty kominiarskie i energetyczne

Właściciele budynków będą mogli także na własne potrzeby zamówić online np. przegląd kominiarski. W planach jest również możliwość zamówienia audytu energetycznego budynku, który potrzebny jest przy ustalaniu technologii, jaka najlepiej sprawdzi się przy jego termomodernizacji. Tym jednak będą zajmowali się już specjaliści.

- Chcielibyśmy przeprowadzić kompleksowy audyt termoenergetyczny budynków. Dałby nam on realny obraz ich stanu technicznego, konieczności termomodernizacji – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jakie dane będą zbierane

System elektroniczny ma gromadzić wszelkie dane na temat budynków, m.in.: grubości ścian, dachu, rodzaju ocieplenia czy rocznego zużycia paliwa. Urzędnicy będą mieli dostęp także do kompleksowych danych na temat udzielonego wsparcia finansowego np. dodatków węglowych i innych świadczeń, o które po rozbudowaniu systemu będzie można aplikować tylko za pomocą tego narzędzia.

- Właścicieli domów, uzyskają dzięki temu ostęp do informacji nt. wszystkich programów finansowania wymiany pieców i termomodernizacji, poprawy ich komfortu i jakości życia – wyjaśnia minister.

Kontrola wydatków

Tak pozyskane informacje będą wykorzystywane także do przygotowania sprawozdań z realizacji programów „Czyste Powietrze” oraz raportów wykonania lokalnych uchwał antysmogowych. Dzięki temu, administracja będzie mogła prowadzić kontrolę wydatków w tym zakresie i racjonalnie je planować.

- Dane będą gromadzone w jednym miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu, będzie możliwe wyeliminowanie podwójnego, czy potrójnego finansowania tej samej inwestycji – wyjaśnia Ernest Hys, NFOŚiGW.

Wreszcie system pozwoli ewidencjonować różne incydenty, np. zgłoszenia kopciuchów i innych form zanieczyszczania powietrza, pozwalając służbom na skuteczne reagowanie na zgłoszenia.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność