Senacka Komisja Ustawodawcza przygotowała projekt dotyczący podważania ważności decyzji administracyjnych wydanych przed wieloma laty.
Cezura czasowa
Projekt modyfikuje art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego. W § 1 zawiera długą listę przypadków, w których urzędy lub sądy administracyjne mogą stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy decyzja została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, dotyczy spraw już poprzednio rozstrzygniętych inną decyzją ostateczną, skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie lub zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa. Jednocześnie przepis ten w § 2 przewiduje, że nie stwierdza się nieważności decyzji, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy wywołała ona nieodwracalne skutki prawne.
Do omawianego przepisu senatorowie proponują dodać jeszcze jeden ustęp, w myśl którego w wymienionych wcześniej przypadkach nie będzie można unieważnić decyzji administracyjnej. Urzędnik czy sędziowie ograniczą się do stwierdzenia, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Uzasadnią też, dlaczego tak uważają. Decyzja pozostanie jednak w obrocie prawnym.
Propozycja senacka realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.
Trybunał uznał, że art. 156 § 2 k.p.a. jest niekonstytucyjny w takim zakresie, w jakim pozwala na stwierdzenie nawet po kilkudziesięciu latach nieważności decyzji, na podstawie której strona nabyła prawo lub ekspektatywę prawa.