WSA: Cudzą przyczepę gastronomiczną trzeba rozebrać

Grzywna w celu przymuszenia to nie kara, ale forma nacisku i może być nakładana wielokrotnie.

Aktualizacja: 13.08.2016 15:13 Publikacja: 12.08.2016 07:36

WSA: Cudzą przyczepę gastronomiczną trzeba rozebrać

Foto: 123RF

Taką grzywnę nakłada się w celu przymuszenia osoby zobowiązanej do wykonania konkretnego obowiązku.

W kwietniu 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Barbary i Wiesława U. na nakaz rozbiórki przyczepy gastronomicznej, pozostawionej na wyodrębnionym terenie ich posesji. Wyrok stał się prawomocny, a decyzja o rozbiórce ostateczna, ale jesienią ubiegłego roku przyczepa nadal stała. Wobec tego inspektor nadzoru budowlanego nałożył na Barbarę i Wiesława U. grzywnę w celu przymuszenia do wykonania nakazu rozbiórki.

Barbara U. odwołała się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Szczecinie. Przekonywała, że nie może wykonać decyzji o rozbiórce, ponieważ nie jest właścicielką przyczepy. Kopie dokumentów jej właściciela, tj. dowód rejestracyjny i OC, zostały przedłożone inspektorowi budowlanemu na wstępnym etapie postępowania. Należy więc wstrzymać nakaz rozbiórki aż do ustalenia właściwego adresata decyzji.

Ponieważ Barbara U. nic nie osiągnęła, w kolejnej skardze do WSA w Szczecinie, wniesionej w 2016 r., zarzuciła, że została nieprawidłowo uznana za adresata decyzji o rozbiórce. Nie są z mężem właścicielami przyczepy, a nakaz rozbiórki naraża ich na koszty i dolegliwą procedurę. W nieuzasadniony sposób zwolniono natomiast z tego obowiązku rzeczywistego właściciela przyczepy.

Sąd podkreślił, że jeśli nakaz rozbiórki stał się ostateczny, nie można wstrzymać jej wykonania ani badać, czy nakaz skierowano do właściwego adresata.

Takie postępowanie, w trakcie którego badano m.in. prawidłowość określenia stron postępowania, toczyło się w 2015 r. przed WSA w Szczecinie i zakończyło prawomocnym wyrokiem, oddalającym skargę małżonków U. Decyzja nakazująca rozbiórkę przyczepy stała się ostateczna. I to właśnie ona posłużyła do nałożenia w postępowaniu egzekucyjnym grzywny w celu przymuszenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że w razie orzeczenia rozbiórki grzywna w celu przymuszenia jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze na koszt zobowiązanego.

W razie wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym nałożone, a nieuiszczone lub nieściągnięte grzywny nałożone w celu przymuszenia zostają umorzone, a uiszczone lub ściągnięte mogą być w uzasadnionych przypadkach zwrócone w wysokości 75 proc. lub w całości.

sygnatura akt: II SA/Sz 79/16

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku