Prezentację nowej strony rozpoczął Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, który podkreślił, że to pandemia gwałtownie przyspieszyła rozwój cyfryzacji.

Dotychczas problemem była niejednolitość niektórych dokumentów w procesie inwestycyjno-budowlanym, na co lekarstwem ma być cyfryzacja. Zaletą portalu jest zaś to, że umożliwi wirtualne składanie niezbędnej do procesu budowy dokumentacji. Przyspieszy to i usprawni całą operację, a także zaoszczędzi czas obywateli, inwestorów oraz urzędników.

Czytaj także: Zmiany w prawie budowlanym

Dostępne w serwisie będą wszystkie wymagane wnioski i formularze. Od lutego można już pobrać 13 z nich. Drogą elektroniczną można też złożyć wniosek o rozbiórkę oraz zgłosić roboty budowlane (niewymagające dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego), a także wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę wraz z projektem budowlanym.

Można również wirtualnie złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz poinformować o planowanym terminie ich rozpoczęcia.

Dodatkowe formularze wprowadzone lub zmodyfikowane nowelizacją prawa budowlanego, która weszła w życie we wrześniu 2020 r. (w szczególności wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym) będzie można złożyć elektronicznie od lipca 2021 r. Od 5 lipca będzie możliwość dokonania zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Zdaniem Doroty Cabańskiej, p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego, serwis będzie nie tylko kopalnią wiedzy o przepisach dynamicznie zmieniającego się ostatnio prawa budowlanego, ale też miejscem dla przedsiębiorców do założenia konta inwestora, co umożliwi korzystanie z dodatkowych funkcjonalności serwisu. Z kolei mapy zamieszczone w serwisie przez Urząd Geodezji i Kartografii pozwolą zarejestrowanym inwestorom na prowadzenie działań nawet bez dokładnej znajomości danych działki.