– Chcemy zmienić [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183597]ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania[/mail] – mówi Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. Projekt powinien być gotowy w czerwcu br.
Ustawa dotyczy kredytów, do których oprocentowania dopłaca państwo. W tej chwili mogą zaciągnąć je tylko rodziny i samotnie wychowujący dzieci, którzy nie mają własnego mieszkania (lub domu). Ministerstwo zastanawia się, czy umożliwić wzięcie tego kredytu także osobom samotnym, które nie mają dzieci.
Inna zmiana ma dotyczyć celu, na który bierze się kredyt. – Będzie można go otrzymać na kilka celów łącznie, np. na budowę i remont albo na wykończenie lokalu. Dzięki temu można się starać o większy kredyt – dodaje Styczeń. W tej chwili nie jest to możliwe.
Kolejna zmiana ma dotyczyć zdolności kredytowej. – Proponujemy, by kredytobiorcy mogli łączyć swój dochód z dochodem rodziny, np. dzieci z rodzicami, dziadkami itd.
Ustawa o finansowym wsparciu rodzin obowiązuje od dwóch lat. Na jej podstawie kredytu udziela sześć banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Są wśród nich m.in. Pekao SA i Mazowiecki Bank Regionalny SA.