Sześć firm deweloperskich budujących na terenie Warszawy przekazało właśnie komisji kierowanej przez Patryka Jakiego adresy inwestycji, których prowadzenie – po wpisaniu w księgę wieczystą ostrzeżeń o podjęciu przez komisję weryfikacyjną czynności sprawdzających – zostało zablokowane.

To reakcja na pismo, jakie pod koniec września do Polskiego Związku Firm Deweloperskich wysłał wiceszef komisji Sebastian Kaleta.

– Zgodnie z prośbą komisji Polski Związek Firm Deweloperskich sporządził listę adresów nieruchomości, które objęły wpisy ostrzeżeń o podjęciu czynności sprawdzających. Łącznie wpisy, wyłączające m.in. rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych, dotknęły kilkuset lokali lub nieruchomości w Warszawie, których własność nie została jeszcze przeniesiona lub trwa tam inwestycja, a lokale nie zostały jeszcze wyodrębnione – mówi radca prawny Przemysław Dziąg, prawnik PZFD.

Czytaj też:

Reprywatyzacja paraliżuje obrót lokalami w stolicy

Za mafię płacą kupujący nieruchomości

Komisja Jakiego chce usuwać ostrzeżenia w księgach wieczystych

I dodaje, że w toku zbierania informacji o nieruchomościach objętych wpisami, spółki powiadamiały związek o problemach z kredytowaniem inwestycji objętych wpisem bądź wstrzymywaniem sprzedaży lokali w związku z wpisem ostrzeżeń do ksiąg wieczystych.

– Jak widać, ostrzeżenia spowodowały realne problemy, zarówno dla nabywców mieszkań, powodując ograniczenia w obrocie, jak i dla samego procesu inwestycyjnego, który również odczuwa negatywne skutki działań komisji weryfikacyjnej – akcentuje mecenas Dziąg.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Sebastian Kaleta we wrześniowym liście deklarował, że przekazanie listy adresów „pozwoli na przyspieszenie procedury analizy spraw, a w konsekwencji, jeśli proces reprywatyzacji nie będzie budził wątpliwości, komisja rozważy wykreślenie zabezpieczeń dokonanych już w konkretnych księgach wieczystych".

– Mamy zatem nadzieję, że komisja weryfikacyjna, zgodnie ze swymi obietnicami, zajmie się przekazanymi adresami nieruchomości. W pierwszej kolejności trzeba podjąć czynności sprawdzające wobec tych nieruchomości w sposób przyspieszony, co pozwoli zabezpieczyć interesy nabywców mieszkań, które wpisy ostrzeżeń już niejednokrotnie naruszyły – komentuje przedstawiciel deweloperów.