Kto płaci za docieplenie bloku

Docieplenie bloku to remont czy modernizacja? Nie ma przepisów, które wprost rozstrzygałyby ten problem.

Publikacja: 21.01.2013 08:10

Kto płaci za docieplenie bloku

Foto: www.sxc.hu

Spółdzielnia „Ruda" w Warszawie ociepla bloki wybudowane w latach 70. ubiegłego wieku. Część była już wcześniej ocieplana, ale są i takie które nigdy nie były.

– W pierwszym wypadku sprawa jest prosta – docieplenie można zakwalifikować jako remont, w drugim zaś nie jest oczywiste, czy to remont czy modernizacja – mówi Dariusz Śmierzyński, prezes tej spółdzielni.

Tymczasem rozróżnienie to jest ważne. Po modernizacji posiadacze własnościowych praw muszą uzupełnić wkład budowlany, a więc wpłacić do spółdzielni dużo pieniędzy. Tam, gdzie przeprowadzono remont, takiego obowiązku już nie ma.

Problem z dociepleniem może rozwiązać  zmiana przepisów

– Obecnie obowiązujące przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, czy docieplenie budynku jest remontem czy też modernizacją – twierdzi Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Zgodnie zaś z prawem budowlanym przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji (dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym).

Jeżeli więc nawet spółdzielnia wymieni stare docieplenie na nowe i lepsze, to jest to remont. Z kolei zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielenia pomocy na rewitalizację w ramach regionalnych programów operacyjnych modernizacja to trwałe ulepszenie lub unowocześnienie budynku, w wyniku którego zwiększa się jego wartość użytkowa.

Problemem modernizacji zajmował się też Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyrokach z 1 marca 2000 r. (I SA /Wr 2915/98) oraz z 19 listopada 2001 r. (IV SA 390/01) stwierdził, iż docieplenie ścian zewnętrznych budynku nie może być uznane za remont, a więc jest modernizacją (ulepszeniem budynku).

Według G. Abramka to organy spółdzielni same powinny zdecydować o charakterze swojej inwestycji, zgodnie z obowiązującymi regulacjami wewnętrznymi. Spółdzielnie nie działają jednak w próżni prawnej. Obowiązuje je ustawa o rachunkowości oraz normy podatkowe.

Inne podejście do tego problemu ma prof. Krzysztof Pietrzykowski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. – Docieplenie ścian powinno być kwalifikowane jako remont; modernizacja to sztuczny twór, który jak najszybciej powinien zniknąć z przepisów. – twierdzi.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr