Po likwidacji PGR przekazano nieodpłatnie całą infrastrukturę: kotłownię, oczyszczalnię, wodociągi, place, drogi, sieci elektryczne i wodno-kanalizacyjne spółdzielni. Właściciele wykupionych lokali w 1994 r. podpisali ze spółdzielnią (każda wspólnota osobno) umowy o zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi. Zarządzanie spółdzielnią, kotłowniami, wodociągami, oczyszczalnią i kilkunastoma wspólnotami z prowadzeniem kasy na miejscu jest kosztowne i trudne. Wszystko byłoby prostsze, gdyby wspólnoty połączyły się w jedną. Czy to możliwe?
(nazwisko znane redakcji)
- Na podstawie obowiązującego prawa - ustawy o własności lokali oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami - można stwierdzić, że istnieje możliwość stworzenia jednej wspólnoty na bazie wielu wspólnot sąsiadujących ze sobą.
Wspólnota mieszkaniowa to grono wszystkich właścicieli lokali, zarówno wyodrębnionych (stanowiących odrębne nieruchomości i mających własne księgi wieczyste), jak i niewyodrębnionych, znajdujących się w budynkach usytuowanych na terenie jednej nieruchomości gruntowej. Jeżeli zatem na sąsiadujących ze sobą działkach gruntu istnieją odrębne wspólnoty mieszkaniowe, to po scaleniu tych działek powstanie jedna nieruchomość i jedna wspólnota mieszkaniowa.
Scalenie działek może być przeprowadzone zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dział III, rozdział 2 - Scalanie i podział nieruchomości, art. 101 - 107). Scalenia gruntów dokonuje gmina na wniosek właścicieli większości gruntów podlegających scaleniu. Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy szczegółowe warunki scalenia określa plan miejscowy, zgodnie zaś z ust. 3 i 4 tego artykułu o przystąpieniu do scalenia i podziału nieruchomości decyduje rada gminy w drodze uchwały, określając w niej granice zewnętrzne gruntów objętych scaleniem i podziałem, a zabudowane części nieruchomości mogą być objęte uchwałą, o której mowa w ust. 3, za zgodą ich właścicieli lub użytkowników wieczystych.