Odpowiada Paweł Puch - prawnik, serwis oferty.net
– Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że we wspólnocie mieszkaniowej można się spotkać z trzema formami sprawowania zarządu:
- zarząd powierzony – zarząd powierza się osobie fizycznej lub prawnej w umowie notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności lokali lub w innej umowie zawartej w formie aktu notarialnego. Właściciele, powierzając zarząd, mogą określić również sposób zarządzania nieruchomością wspólną. Gdy nie uczynili tego, to zarządca gospodaruje nieruchomością wspólną wedle przepisów ustawy o własności lokali.
- zarząd wybrany – wspólnoty, które nie powierzyły zarządu, muszą go wybrać. Jest to najczęstsza forma zarządu i najbardziej praktyczna. Wyboru dokonuje się w formie uchwały właścicieli lokali, a wybrany zarząd jest jedno- lub wieloosobowy. Członkami zarządu mogą być zarówno właściciele lokali, jak i inne osoby.
- zarząd zlecony – wybrany zarząd może zlecić danej osobie zarządzanie (zarządcy) na podstawie umowy i nie ma to nic wspólnego z powierzeniem zarządu. Zarządca ten, będąc profesjonalistą, zajmuje się sprawami bieżącymi wspólnoty w takich granicach, jakie określono w umowie o zarządzanie.