Nadal bardzo wysokie stawki, co widać w tabeli obok, obowiązują na lokale w atrakcyjnych, centralnie położonych dzielnicach i w kilkuletnich obiektach wybudowanych w nowoczesnych technologiach. Najbardziej (nawet o 15 proc.) obniżyły się notowania lokali w tzw. wielkiej płycie.

Ta tendencja utrzyma się w ciągu najbliższych miesięcy. Z barometru wynika, że mieszkania na rynku wtórnym potaniały w ciągu roku średnio o 3 – 4 proc., ale jesienią 2009 r. mogą kosztować o 1 – 2 proc. więcej niż obecnie – mówią prognozy. Agencje pośredniczące w handlu nieruchomościami mają coraz więcej ofert sprzedaży, a mniej niż przed rokiem jest poszukujących.

[i]Anna Sielanko - redaktor „Rz”[/i][ramka]

[b]Jak powstaje barometr?[/b] Podstawą do wyliczenia danych do barometru są ceny mieszkań, rzeczywiste i prognozowane. Pośrednicy z pięciu miast podają ceny metra kwadratowego kawalerek do 35 mkw., mieszkań średnich (dwa pokoje, 45 – 50 mkw.) i dużych (powyżej 75 mkw.) w danym miesiącu oraz ceny przewidywane w analogicznym miesiącu 2009 r.

Wybrano mieszkania zlokalizowane w osiedlach sypialniach. Barometr powstał przy współpracy: Tomasza Rożka z Akcesu w Warszawie, Tomasza Błeszyńskiego, doradcy z łódzkiego rynku nieruchomości, Przemysława Szkutnika z Ober-Haus w Gdańsku, Artura Jakubczyka z Lexpolu Katowice i Leszka Michniaka z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]